Wuwejův zápisník

Microsoft Lens - mobilní scanner

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2021-08-18 21:28:02
ad videa: ano, myslím že tam ta degradace bude. Koukám, že mě to odrazovalo už před čtrnácti lety: https://blog.wuwej.net/2007/06/21/obrat-pocitacu-k-mluvenemu-slovu-a-videu-me-desi.html A pořád to vidím stejně.
Závěr "možná to jsou prostě jen banda kreténů" mě rozesmál :). Ale přikláním se k tomu, že tam vliv bude, že opravdu neumí text analyzovat, protože ho ani pořádně nepřečtou, nejsou na to nijak trénovaní.

ad VUE: ne, to by opravdu bylo zbytečné. PowerPowerpoint naprosto postačuje. A nezkoušel jste Prezentation Zen? Pro mě to bylo docela převratné čtení. Ne že by se mi snad někdy podařilo mít prezentaci úplně "čistou", ale rozhodně jsem si je výrazně vylepšil. https://blog.wuwej.net/2010/02/25/garr-reynolds-prezentace-a-zen.html

ad blog: já tomu rozumím, věci mají svůj vývoj, historii a vycházejí z nějakých původních podmínek. Když k nim pak přijde někdo zvenčí, diví se. Znám to z IT - nějaký systém vypadá dnes jako nesmyslné řešení, ale před deseti lety byly nějaké požadavky, pak nebyly peníze, pak se udělalo dočasné "quick win" řešení, které tam zůstalo napořád, a výsledkem je něco, co nezasvěcený považuje za kravinu.

Ale to zálohování, resp. obava, že služba zmizí - to je naprosto racionální, to se prostě stává a uživatel nezmůže nic. Proto si taky platím vlastní doménu, platím si vlastní hosting, blog si píšu ve vlastním generátoru a komentáře ukládám vlastním kódem. Což je samozřejmě extrémistický přístup, ale vycházím z úplně stejných předpokladů jako Vy :)
A.P.
2021-08-15 20:10:27
Re Wu:

1. Návod vs. videa: Však já také nemám problém s vnímáním z videa, ale s nepraktičností těchto videí. Většinou mě zajímá jediná věc, ne celá problematika (nějakého programu či aplikace). V manuálu se to snadno najde v obsahu nebo v rejstříku, ale ve videotutoriálu je to skryto mezi balastem. Jo takhle kdyby příslušná webová stránka měla poctivý tematický obsah s odkazy na krátká a výstižná videa, tak by mě to snad taky tolik nesralo. Nicméně si stejně myslím, že náhrada četby tímto způsobem osvojování si znalostí vede k určité intelektuální degeneraci uživatelů. Mám pocit (z vyšší věkové kategorie než se týká Vašeho testovacího subjektu a Vaší profese), že jak ti lidé nečtou, stávají se z nich praktičtí analfabeti. Neumějí text analyzovat, nechápou ho, a pak i jejich projev (i mluvený) je dost omezený. Ale možná to s tím nemá co dělat, možná to jsou prostě jen banda kreténů.

2. Správné používání Teamsů: No, já také pokus-omyl používám nejvíc. A u Teamsů zvlášť, protože intuitivní to není, manuál pořádný není, videotutoriály jsou jak indikace do blázince, a do toho ještě během roku Microsoft "dolaďoval"...

3. VUE: S tou prezentační formou je problém v tom, že místa prezentování jsou většinou v nějaké místní síti, kde se samozřejmě nedá jen tak něco instalovat (navíc by asi nastal problém s osobní vs. institucionální instalací). Dnes už nepomůže ani píchnout si do té sítě vlastní laptop, protože to už si dneska SISáci z pochopitelných důvodů hlídají. Takže mě napadlo akorát z VUE schémat dělat screenshoty a ty vkládat do ppt, což je ale jako s tím dopisováním bříška k P napsanému na psacím stroji, kde chybí B, abychom to B dostali ...

4. Moje blbost a blog: Ono je to (kromě té blbosti) částečně tím, že ten můj blog původně vznikl jednak spíš jako trochu textovější fotoalbum, jednak jako pokus. To má trochu vzdálenější kořeny - v 90. letech jsem trochu cestoval a při tom fotil. Tehdy jsem ještě fotil jen analogově a dělal klasická alba. Jenže mě strašně otravovalo pak vysvětlovat co je co. Proto jsem jednou během jedné noci napsal komentář k fotkám z Norska (ještě v T602) jako přílohu k albu. A od té doby jsem to tak dělal. Ale když jsem přešel na digitál, jednak samozřejmě ubyla nutnost (všechno) vyvolávat, jednak ale jsem to chtěl mít i jinak než u sebe na disku. Jistě, už tehdy byla možnost těch různých webových fotoalb (a k těm se ještě vrátím níže), jenže mně šlo i o text a ne jen o celá alba, ale i o jednotlivé fotky nebo jejich malé skupiny. Takže ze začátku jsem ani nepociťoval potřebu si ty krátké blbinky psát i někam jinam. A později, když už jsem se tomu začal víc věnovat, už jsem byl zvyklý jet v tomhle vlaku. Navíc jsem si to dřív připravoval na papíře. Ale vím, že je to blbost. A nejen s blogem. Kolikrát se mi už stalo, že jsem napsal dlouhej mail, přímo do toho mailboxu a ten pak najednou zmizel ... a jsem nepoučitelnej, prostě si to nepředepíšu ve Wordu a nepředepíšu ...
Jinak já si blog (ne)pravidelně zálohuju. Ale já nemyslel ani tak nějakou nehodu, kdy to prostě v důsledku nějaké poruchy zmizí, ale možnost, že jednoho dne Google Blogger sprostě zařízne. Stejně jako to udělal kdysi s Picasa a posléze s Google Photos, čemuž sice rozumím, protože to jsou ohromná množství dat a zadarmo, ale věřte jim pak. No a myslím, že tehdy by nastal problém, protože export na jinou platformu by asi z té zálohy nebyl zrovna jednoduchý.
5. Pdf a knihy: Ano, tak jsem to myslel. Je čas pročistit, setřídit, upravit, zkompletovat a tak.
Wu
2021-08-14 23:46:53
To jsme na tom stejně, taky potřebuju návod a ne videa, příšerně mě zdržují. Ale tady je jasný rozdíl s mladšími generacemi (a kontrolním subjektem) - oni to nejen odmalička nasávají přes videa, ale fakt to z toho vnímají a pamatují si. Pořád si pamatuju, jak jsem mu marně nabízel knihu o minecraftu - a když jsem kladl kontrolní otázky, tak o všechno věděl. To bylo pro mě tvrdé prozření :)

"Správné používání teamsů", to mi připomíná jak žena šla na školení a z obavy jak jí to tam půjde jsme se na to podívali předem spolu. Během toho školení nezvládli projít ani to, co jsme si proklikali za 15 minut metodou pokus omyl. Zřejmě dost podobný přístup jako u vás...

Klasické PPT je v pořádku, koneckonců pořád to je optimální přístup. Zkoušel jsem kde co, ale alternativy jsou moc pracné... jo, to VUE umí i prezentační režim, ale nikdy jsem to nepoužil.

Ale s tím blogem jste mě dostal - to je opravdu přesně naopak, než bych čekal. Hlavně to dřívější psaní rovnou do blogu, to bych rozhodně neriskoval a je dobře, že si to zpětně zálohujete.
A neuvažoval jste o stažení webu do lokální kopie? Jsou na to programy a funguje to pěkně, mám takhle uloženou třeba původní verzi svých stránek. Stačí pak otevřít lokální index.html a stránky jsou jako živé :)
Tematické seskupení do souborů a do PDF je fajn nápad, ale co s nimi pak? Jen jako archiv? Jestli jo, tak bych se na to vykašlal jako na postradatelnou práci. Jo kdyby příprava pro tisk nebo do knihy, to by bylo něco jiného.
A.P.
2021-08-13 22:12:57
Já to Carbo ještě moc nevyzkoušel, protože jsem poslední dobou neměl moc čas. Ale při prvním kontaktu jsem o tom četl něco, co mě zaujalo a připadalo mi to výhodné. Ale když jsem si pak chtěl osvěžit, co to bylo, tak už jsem to nikde nemohl najít. Našel jsem různé debilní videotutorialy, které bytostně nesnáším. Já potřebuju jasný psaný návod s užitečnými screenshoty a ne video nějakýho Kovyho, kterej si hlavně honí ego, ale nic užitečného tam neřekne. Tohle mimochodem bylo "vynikající" na covidové distanční e-výuce. Místo abychom dostali nějaké pořádné manuály, tak jeden progresivně agilní pitomec spolu s několika jedinci z IT oddělení děkanátu pořádali telekonference na Teamsech, kde to "správné používání Teamsů" nějak chtěli demonstrovat. Pořád se jim něco nedařilo a sekali se na úplnejch podružnostech, takže místo toho, abych si za 15 minut něco přečetl a bylo mi to jasný, tak jsem jednou takovou telekonferencí zabil hodinu a půl, dozvěděl jsem se kulový a o tom agilním svazákovi si od té doby myslím, že má nějakej sexuální problém.
Váš článek o VUE si pamatuju, mám to i stažený, ale dál jsem se nedostal. Nějak už také nevím, jak jsem to chtěl prakticky použít (to víte, zatím pořád jedem klasicky ppt). Ta distanční výuka veškerý pokrok v tomto směru zabila.

Pokud jde o to psaní, mám to asi obráceně než Vy - klasicky rukou píšu (až na výjimky, což jsou třeba poznámky na cokoli, co je po ruce, během telefonování) vlastně jen materiály do blogu. A to poslední léta ještě k tomu obráceně - protože jsem je psal rovnou do blogu, začal jsem je před několika lety zpětně přepisovat (dříve propiskou, nyní klasickou tužkou) do toho "deníku". Hlavně proto, že jsem si uvědomil, jak je to elektronické médium nestabilní a že bych mohl o všechno přijít. Souběžně s tím to také z blogu kopíruju do Wordu (taky Vám připadá, že to jak úplnej trotl vlastně dělám přesně obráceně, než jsem to měl dělat?), abych to případně seskupil tématicky do několika souborů, ze kterých bych pak udělal pdf. Co si budeme povídat, blog se po určité době stává dost nepřehledný ...
No a jinak veškeré "klasické ruční psaní" minimalizuju, co to jde. Protože:
1. Nikdy jsem nebyl schopen vést si papírový diář. Ještě tak první týden jsem si tam zapisoval, zbytek roku už zůstal nepoužitý.
2. Všude se mi hromadily různé poznámky po různých papírkách a zápisnících, takže jsem brzo nevěděl, kde co mám najít a naopak, co je všechno to, co právě mám před sebou.
3. Taky jako že abych neplejtval papírem, že jo, když evidentně s ním nejsem schopen nakládat racionálně.

Takže jsem začal tím, že jsem se rozhodl, že už si nebudu tisknout odborné články a archivovat je v papírové podobě (mám jich přes 4000 a fakt to nemám kam dávat), ale jen v elektronické, ve které je připnu k elektronické citační databázi. S tím ale samozřejmě vyvstala potřeba ty články moct i elektronicky podtrhávat a vpisovat si do nich poznámky. Normální Adobe Reader na to je na houby, navíc by to bylo lepší spíš v nějaké čtečce než v compu, takže jsem skončil s iPadPro s tím psadlem z jabloňové větvičky. A super. A to mi poskytlo další krok: rychlé (ale organizované, na rozdíl od těch papírků nebo notesů) poznámky do OneNoteu (nebo jiné podobné mezi zařízeními sdílitelné aplikace, to je jedno). Dřív, třeba na kongresu, jsem si zajímavé ppt slidey fotil na zoom compact a do nějakého zápisníku jsem si poznamenal, čeho se daný snímek týká+nějakou poznámku. Vždycky jsem se bláhově domníval, že to po kongresu dám všechno hezky v počítači do kupy ... no, skoro nikdy se mi to nepovedlo. Když jsem se k tomu nedostal hned, po nějaké době jsem i zapomněl, který notes má obsahovat ty příslušné poznámky, kde je atd. Takhle ale si to rovnou fotím tím tabletem do toho OneNoteu a rovnou to tam popisuju. A právě - klávesnice je klávesnice, ale to bych prostě nestíhal, takže tady se ta elektronická tužka fakt uplatní (později to pak samozřejmě přepisuju i na klávesnici, protože rukou píšu jako prase)
Wu
2021-08-12 21:20:33
Asi bych to nepoužíval; je to hybrid dvou přístupů, kde každý mám rád samostatně, ale kombinace mi nedává smysl.
Psaní rukou používám na soukromé úkoly, poznámky z knih během čtení (do zápisníku). Viz https://blog.wuwej.net/2008/12/04/fascinace-psanym-pismem.html (i když od té doby jsem se vrátil k peru gumovacímu, protože... nevysychá, déle vydrží, a tak podobně. Zkrátka je praktičtější.
A psaní čistě elektronické - a tam se samozřejmě nic nevyrovná klávesnici. Jasně, dělat náčrtky by se mohlo hodit rovnou elektronicky, ale tam většinou potřebuju krabičky a šipky a na to je nepřekonatelné https://blog.wuwej.net/2012/01/08/vue-vynikajici-nastroj-pro-myslenkove-a-konceptualni-mapy.html, tam to vytvářím stejně rychle jako bych to črtal na papír.
A. P.
2021-08-11 06:19:56
Wu
2021-08-10 23:53:49
Celkově je to neporovnatelné, MS Lens jsou opravdu kanón.
Carbo jsem nezkoušel, ani mi to nic neříká - myslíte tohle? https://creaceed.com/carbo
A.P.
2021-08-10 20:37:22
Wu
2021-08-09 10:49:22
Ještě před půl rokem jsem to fakt opisoval. To až po zkoušení Quotery mě napadlo nějaké OCR hledat.
(A pak jsem se tloukl do hlavy, že jsem to neudělal už dávno... )
Tribun
2021-08-09 10:19:47
A já tě vždycky obdivoval, jak se s tím přepisuješ ručně. Teď si připadám jak Jaromír Jágr, když se dozveděl o existenci elektrokola.