Manu Larcenet adaptoval do vizuálního románu knihu Philippa Claudela, a povedlo se mu to mistrně. Je to zlý příběh, poskytující jen špetku naděje; co stránka, to další hrůzné a hrůznější odhalení. Vlastně se mi ani nechtělo psát o obsahu, tak jsem požádal ChatGPT, aby souhrn děje napsala za mě:
Příběh je zasazen do poválečného období v malé, odlehlé vesnici, která je poznamenána hrůzami nedávné války.
Hlavní postavou je Brodeck, muž, který přežil koncentrační tábor a vrátil se do svého rodného města. Tam žije se svou ženou Emelií a jejich dcerkou, ale kvůli své minulosti se cítí cizincem, odcizený a izolovaný od ostatních obyvatel vesnice. Příběh začíná, když do vesnice přijde neznámý muž, který je označován jako Anderer (v překladu "Cizinec"). Jeho přítomnost začne u místních lidí vzbuzovat napětí a nejistotu.
Jednoho dne je tento Cizinec zavražděn obyvateli vesnice. Vesničané, vystrašení, že by někdo mohl začít klást nepříjemné otázky, pověří Brodecka, aby o událostech napsal oficiální zprávu pro úřady. Brodeck se zdráhá, ale je do tohoto úkolu nucen. Jak Brodeck shromažďuje informace o smrti Cizince a píše svou zprávu, odkrývá nejen temné stránky vesničanů, ale i vlastní trauma z války.
V průběhu děje se odhalují otázky kolektivní viny, lidské krutosti a morální odpovědnosti. Postavy jsou hluboce rozporuplné, často jednají ze strachu a instinktu sebezáchovy. Komiks tematizuje i vztah lidí k odlišnosti a k těm, kdo nezapadají do jejich představ o "normálnosti.
To je souhrn, ovšem nedokáže zachytit, jak otřesně působivé to je a co všechno dokázali oni vesničané udělat. Sobě, Brodeckovi, všem kdo se nějak lišili a liší. Dělali to pod nátlakem vojáků – ale udělali to i po tom. Proč? Protože jim Anderer svou odlišností připomněl jejich zbabělost?
Ano, nejspíš tím, vedle jeho radostného nadšení, v jeho kresbách a portrétech se najednou viděli se vším svým hnusem. To, co vylili na svého faráře a zapomněli, jim začal vracet:
Larcenet zvolil černobílou kresbu, často s pomalým rozfázováním a statickými pohledy. Je to minimalistické, ale o to silnější, temnotu to podtrhuje.
Opravdu mistrně udělaný komiks. Vracet se k němu ale nebudu, je příliš beznadějný.
(Když jsem se dočetl, že Larcenet zpracoval i McCarthyho Cestu, vůbec mě to nepřekvapuje, to je podobný obraz destilované deprese.)
Odkazy:
LARCENET, Manu, CLAUDEL, Philipp. Brodeckova zpráva. Praha: Argo, 2023. ISBN 978-80-257-4255-6.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.