Při turistické návštěvě hradu Pernštejn nás zaujalo, že přešel do vlastnictví státu v roce 1945 a nikoliv v roce 1948, který máme tak nějak všichni s komunistickým zestátňováním a zabíráním majetku spojený. Začal jsem tedy na internetu hledat, jak to tehdy s těmi znárodněními bylo – a tahle diplomová práce je opravdu dobrý zdroj.
Na začátku vymezí rozdíl mezi konfiskací a znárodněním, pak se podívá zpětně na pozemkovou reformu za První republiky (protože už ta sama byla výrazný zásah do vlastnického práva) a pokračuje válečnými lety. Myšlenky na budoucí národní správu majetku se objevovaly už za války, a pozor:
Za pozornost stojí i postoj moskevského vedení KSČ. Nebylo by jistě překvapením, pokud by reprezentanti nejradikálnější levicové strany, kteří v té době navíc pobývali v zemi, jež měla po bolševické revoluci v roce 1917 zkušenost s velmi rozsáhlým přechodem vlastnického práva, volali po převzetí co možná největšího množství majetku, kupodivu tomu tak, alespoň prozatím a zejména z taktických důvodů, nebylo.64 Komunisté totiž za prvořadé cíle označili návrat majetku, který si po okupaci přisvojili z národnostních nebo rasových důvodů Němci, do rukou původních vlastníků, respektive u majetku s hodnotou větší než půl milionu korun československých do národní správy, jež měla trvat až do rozhodnutí Národního shromáždění. Za druhý cíl komunisté označili konfiskaci majetku zrádců, ten měl být použit ve prospěch obětí boje proti nacistickému režimu.65 Ze srovnání s návrhy prezentovanými sociálními demokraty vychází ty komunistické jako méně radikální, což se ostatně projevilo při jednání čelních komunistických představitelů – Klementa Gottwalda, Jana Švermy, Rudolfa Slánského a Václava Kopeckého s Edvardem Benešem v Moskvě při příležitosti podpisu československo-sovětské smlouvy o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci v prosinci roku 1943. Beneš měl při té příležitosti podotknout, že jeho poválečné plány jsou ještě dalekosáhlejší. (Str. 16)
Košický program je formuloval a stvrdil, první vlna zabírání majetku byla už v roce 1945 a zdaleka nešlo jen o konfiskace válečným zločincům nebo příslušníkům cizích národů. Znárodňovalo se ve velkém tempu. Další kapitoly:
Druhou část textu pak tvoří „Případová studie – Spojené sedlecko-vildštejnské kaolinové a hlinné závody, národní podnik“, ve které autor shromáždil podrobné informace o vzniku, organizačním zařazení a majetkové podstatě zmíněného národního podniku.
Musím říct, že to bylo opravdu čtení plné překvapení. A minimálně u mě platí to, co autor práce napsal do závěru:
Považoval bych za velmi přínosné, pokud by výše naznačený závěr, totiž že k nejzásadnějšímu zásahu do vlastnických vztahů došlo již v roce 1945 za souhlasu všech členů Národní fronty, napomohl otevřít diskusi o období třetí republiky, kterou dle mého názoru postrádáme. Její absence se následně promítá do uvažování o událostech února roku 1948, který tak může být vnímán jako zásadní zlomová událost a negace předchozího období, což se minimálně ve vztahu k tématu této práce ukazuje jako nepravdivé. Tato skutečnost má zjevný právní a politický dopad do dnešní doby, a to ve vztahu k restitucím. Pokud bychom přistoupili na závěr, že mezi znárodněním a pozemkovými reformami v letech 1945 až 1948 není zásadnějšího rozdílu a že se v zásadě jednalo o postupně se prohlubující proces, nedomnívám se, že je stanovení 25. února 1948 jakožto restituční hranice morálně udržitelné. (Str. 116)
Protože diplomová práce velmi často cituje z knihy Znárodněné Československo od Jana Kuklíka, je mi jasné, čím budu pokračovat. Má totiž širší záběr od první republiky až po restituce. Ale pokud vás zajímá období 1945-1948, s touhle diplomkou chybu neuděláte.
Dekret o konfiskaci nepřátelského majetku vymezil osoby, na jejichž majetek se konfiskace vztahovala, oproti dekretu o konfiskaci zemědělského majetku značně šířeji. Vedle fyzických osob německé a maďarské národnosti, vyjímajíce ty, které mohly prokázat, že se nikterak neprovinily proti Československé republice, a které se vedle toho i aktivně zúčastnily boje za jeho osvobození či byly za války perzekuovány, se konfiskace dále vztahovala na všechny fyzické a právnické osoby, které se provinily proti republice, podporovaly okupanty nebo napomáhaly germanisaci a maďarisaci, přičemž postačovalo, když se závadného jednání nedopustil samotný vlastník, ale pouze osoba, jež jeho majetek se souhlasem spravovala. Zcela nově se pak konfiskace vztahovala na majetek Německé říše a Království maďarského jakožto státních entit a právnických osob zřízených na základě německého a maďarského právního řádu. (Str. 51)
P. S. Ten Pernštejn jsem nakonec našel na Wikipedii. Na stránce o posledních majitelích, Mitrovských, píší jasně, že to byla konfiskace: Do 20. století přežila jediná linie, která se přihlásila k německé národnosti a veškerý majetek byl v roce 1945 zkonfiskován.
(zdroj Wikipedie)
Odkazy:
MIKULE, Ondřej. Znárodnění a konfiskace v letech 1945-1948. Praha: 2020.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.