Když teď vidím všechny čtyři díly vedle sebe, musím kritikům dát za pravdu – ten předchozí, Poslední člověk, byl opravdu nejslabší. Dokud se držel děje epizod, bylo to dobré, ale některé ty věci navíc vybočovaly až moc. Tady je ale řeč o závěrečném dílu Pozpátku, který je výborný.
Začíná lehkým pohledem do Rimmerova dětství, ale pak se hned vrhneme do okamžiku, kdy zbytek posádky jede vyzvednout Listera do světa s opačným během událostí.
Nicméně mířili ke Kosmiku. Měli tu noční můru téměř za sebou. Už brzy budou ve vesmíru, kde čas plyne rovnoměrně ve správném směru a kde má všechno nějaký smysl. Ve vesmíru, kde je Ježíšek hodná postava a žádný zlý hajzlík, který se jednou za rok připlíží do prázdného zamčeného pokoje, aby dětem ukradl jejich nejoblíbenější hračky.
Vše je popsané precizně, ale je to vážně šílené – věci se tam nedějí, protože už se staly, místo toho se odestávají. Jídlo nebo vylučování jsou spíše legrační, ale rekonstruovat v hlavě zápletku, když začínáme koncem, to je výzva.
„Dává to dokonale smysl. Dává to strašlivý, děsivý smysl.“ Rimmer se obořil na kroutícího se mechanoida. „Protože to znamená, že jsme mohli odletět kdykoliv. Všechno to hledání přistávacích motorů bylo naprosto zbytečné. Jakmile odstartujeme, vytrhnou se ze země a samy se začnou instalovat zpátky k raketě.“
Lister zavrtěl hlavou. „Ty tou svojí kebulí pořád ještě nedokážeš pochopit, jak to tady chodí. Tady nemáš žádnou volbu v tom, co uděláš, protože jsi to už udělal. Ty jenom odděláváš věci, který jsi už udělal. Jasný?“
„Nepokoušej se mě zmást celou tou lacině efektní zpátečně filosofickou hantýrkou. Neoddělali jsme to, protože jsme se o to ani nepokusili.“ Rimmer se výhružně zašklebil na Krytona. „A nezkusili jsme to, protože tady kapitán Shnilej mozek si to řádně nepromýšlel.“
Lister si povzdychl. Rimmer a obviňování. Těžký oříšek. „Rimmere, ty motory byly rezivý, když jsme je našli. Kryton ani nikdo jinej nemohl udělat nic pro to, aby rezivý nebyly. A do toho stavu se mohly dostat jedině za spoustu let.“
Když už se jim to konečně podaří a dorazí k Červenému trpaslíku, zjistí, že tam loď není. A začíná zoufalé hledání…
Během knihy se opět setkáme s příběhy několika epizod seriálu:
Zapojené jsou zase do nového celku a s jiným vyzněním, ale funguje to skvěle. Velký prostor dostali replikanti, v knize jako agonoidé s vybranými jmény jako Pjek'Na Swynje nebo Fet'Jak.
Agonoid si povzdychl: „Poslyšte, nesnesl bych pocit, abychom mezi sebou neměli jasno, takže dovolte vám co nejsrozumitelněji vysvětlit plány ohledně vaší budoucnosti. Pak se všichni můžeme s chutí pustit do programu a vyhnout se zmatkům. Nemáte žádnou naději. Nečekejte žádné milosrdenství. Nemůžete apelovat na mou lepší stránku, protože žádnou takovou nemám. Těšit se teď můžete jedině na smrt a věřte mi, že tu vyhlídku budete chovat v lásce. Ze své strany využiju veškerých svých značných schopností, abych vás udržel při životě a v soustavných mukách. Má někdo nějaký dotaz?“
Kdybych stál na začátku, přečetl bych si díly 1, 2 a tento. (Posledního člověka jakožto jinou alternativu zakončení bych klidně vynechal.)
Mor sáhl za opasek a vytáhl z pochvy mačetu. „Rozsekám tě na takový kousíčky, že červi ani nebudou muset žvýkat.“ „Ale no tak,“ začal Rimmer ustupovat od svých raněných druhů, „mě nemůžete vyděsit. Já jsem zbabělec – já se bojím pořád.“
Odkazy:
GRANT, Rob. Pozpátku. Praha: Argo, 2005. ISBN 80-7203-647-5.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.