Wuwejův zápisník

Fabrice Midal: Zachraňte si kůži! Staňte se narcistou

24.08.2022 22:37, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Zachraňte si kůži! Staňte se narcistouAutor říká, že legenda o Narcisovi má mnoho verzí a že sebeláska je zatížena mnoha zbytečnými a škodlivými vlivy.

Pro Řeky byla legenda o Narcisovi radostnou ódou na znovuzrození jara a rozpuk přírody. Oslavou života. Mnohem později, bezpochyby vlivem křesťanských teologů, byl jeho přiběh vykládán tak, že Narcise potrestali bozi za to, že příliš miloval sám sebe. Stal se symbolem ošklivosti sebelásky, která vylučuje tu jedinou lásku, kterou uznávali a schvalovali — lásku k Bohu. Ponaučení z příběhu, které přetrvalo až do naší doby, je jasné — je nebezpečné milovat sám sebe. Narcis byl od té doby systematicky odsuzován. (Str. 10)

Mít se rád je základní a nezbytný postoj k životu, ale mnoho lidí se to musí naučit. Jsou na sebe extrémně přísní, nic si neodpustí a jejich nedostatek se projevuje v každém činu.

Navzdory převažujícímu názoru, který opakujeme jako papoušci, drama naší společnosti nespočívá v tom, že bychom byli příliš egoističtí. Naše společnost nespočívá na postoji sám sobě králem, ale na postoji ustrašence, který se neodvažuje být svým králem. Vidím kolem sebe ještě příliš mnoho ustrašených lidí sbalených do sebe. Květin, které touží pouze po tom, aby se rozvily, ale když své okvětní plátky rozvinou, bojí se, že nejsou dostatečně schopné, že neumí dávat — nebo že dávají příliš. Skutečné drama naší společnosti je, že tu chybí narcismus. Že se za narcismus stydíme. (Str. 194)

Celá kniha je o tom. Z mnoha pohledů, například (názvy kapitol):

  • Peskovat sám sebe je zločin
  • Odpustit si vlastní nedokonalost
  • Milovat sám sebe znamená říci sám sobě naprosté ano
  • Milovat sám sebe není pošetilé
  • O důležitosti být krásný a pečovat o sebe
  • O důležitosti říkat „já“ a mluvit o sobě
  • Obětovat se pro druhé je moc špatný nápad

ale pořád totéž.

To je jeden problém; kniha se přesto čte dobře – především díky srozumitelnému stylu a osobním příkladům.

Druhý problém vidím ve snaze předefinovat zavedené chápání. Ano, příběh o Narcisovi může mít více verzí a může znamenat něco jiného, co je to ale platné, když naprostá většina lidí ví přesně, co znamená „narcista“. Je to stejné jako potvory tuhle.

A konečně, to že autor vidí kolem sebe (jako učitel meditace) spoustu lidí, kteří se nemají dost rádi, ještě neznamená že je to tak velký problém společnosti.

Jako celek tak sice nemůžu říct, že by kniha byla špatná, někomu určitě může pomoci a otevřít oči, ale nemůžu ji ani doporučit. K soustředění se na sebe existuje spousta podrobnějších a rozsáhlejších, třeba Přestaňte být hodní, buďte sami sebou.

Odkazy:

MIDAL, Fabrice. Zachraňte si kůži. Praha: Metafora, 2018. ISBN 978-80-7359-583-8.

12345
1661373420000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online