Od samého počátku jsem měl trochu pochybnosti. Málo stonišovské barvitosti, vše nasvědčovalo že příběh bude odehrávat během jediné noci (tyhle krátké děje mi k srdci nikdy nepřirostly) a když se autor bezostyšně rozhodl vstoupit do děje a navázat hovor s postavami, div jsem knihu nehodil z okna.
Dovolávám se vaší velkodušnosti a prosím, abyste našli porozumění pro mou slabost. Je to pro autora tak suchopárné pouze vyprávět a sledovat své hrdiny z odstupu! Nebraňte mi, abych se aspoň na chvíli i já stal součástí dnešní bláznivé noci a připusťte, že žádné literární pravidlo mi nebrání, abych otevřel dveře a vešel do skleníku.
Neboť na rozdíl od Martina mne Hilda s Božkou až bolestně přitahují a po ničem tak netoužím, než aby mi ty dvě boubelaté krásky usedly na klín.
Plešatý satyr Gutmann odpočíval na zídce, šplouchaje nohama v jezírku s lekníny a cyperusem. S pohledem upřeným na dívky jsem si k němu, jako bych byl doma, přisedl. (Str. 45)
Interakce autora, ať už s čtenářem, postavami nebo dějem, přímo nesnáším. Narušuje to jednotu, rozbíjí svět textu a ukazuje, že to celé je experiment, kterého je čtenář rukojmí. Nebo je to bezradnost, což by bylo ještě horší.
Definitivně jsem knihu vzdal o pár stránek později, kdy se do děje autor vetřel podruhé. Krom toho jsem si uvědomil že mě vůbec nezajímá ani Rothschild, ani Gutmann a vlastně ani náznak třídního boje dělníka převlečeného za houslistu.
Je to autorova kniha dvacátá, ale rozhodně ne nejlepší. Pokud si něco přečíst chcete, tak Paterka a pastýřku laní.
Odkazy:
STONIŠ, Miroslav. Ostrava: En Face, 2014. ISBN 978-80-87264-43-0.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.