Wuwejův zápisník

RSS čtečky a odběr novinek z webu

12.06.2020 22:25, Wu | počítače | komentáře -

Téma RSS čteček je neustále aktuální a opakovaně se vrací. Sledovat internetové zdroje jinak než agregací rozumně nejde (ať si bláhoví fanoušci sociálních sítí říkají co chtějí) a RSS je k tomu přímo určené.

A proč o tom zase mluvím? Kvůli další katastrofě – zavření G2 Readeru, nejlepší náhrady Google Readeru.

G2reader end of game

K prvnímu červenci tedy musím mít připravené náhradní řešení.

Online - služba

To jej samozřejmě první směr, kterým hledat, nahradit jednu online službu jinou. Od minulého pátrání jsem věděl o TheOldReaderu a tak jsem nic jiného ani nezkoušel.

V podstatě stačilo jen vyexportovat a naimportovat svoje feedy. Jednoduché by to bylo v případě, že bych jich měl méně než 100, což je množství které vám bude TheOldReader obsluhovat ve free variantě zdarma. Já jich ovšem měl za asi 15 let používání čteček skoro tři sta, takže to bylo na několikrát. Vždycky jsem pustil import, on se při 100 zdrojích zastavil, já vymazal všechny nefunkční, neaktualizované nebo nezajímavé a tak pořád dokola, dokud jsem neprošel všechno a nesrazil to na 78 kousků.

TheOldReader

Doplnění 16. 6. 2020: G2Reader doporučuje jako náhradu FlowReader. Po letmém prohlédnutí můžu říct, že vypadá hodně dobře.

Online - vlastní hosting

Ale jak je to každých pár let stejná písnička – a já jsem konzervativní a na co si zvyknu, to nechci měnit -, začal jsem uvažovat o provozování čtečky na vlastním serveru. Ať už na hostingu u blogu, kdybych trval na přístupu odkudkoliv, nebo na domácím serveru, pokud bych se spokojil se čtením jen v domácí síti. Což, mimochodem, je docela reálná varianta – články čtu beztak až s časovým odkladem ze služby Pocket, takže probrat čtečku můžu klidně jen jednou za pár dnů.

Každopádně možností je dost, vesměs je to PHP, občas i připravené jako docker image:

Návod na poslední tři zmíněné : Three ways to hop aboard the RSS revival with self-hosting.

Offline - Linux

Jenže když už jsem připustil variantu čtení z domácí sítě, tak vlastně připadá v úvahu i program na pracovní stanici. Protože doma stejně jiné zařízení nepoužívám. Po letmém googlení mi jako nejlepší kandidát vypadl Liferea (LInux FEed REAder). A musím říct, že se mi líbí natolik, že ho začnu udržovat aktuální paralelně s TheOldReaderem.

Liferea

Další tipy: 5 Best Feed Reader Apps for Linux.

Offline - Windows

Windows nepoužívám, ale když už jsem vyrobil souhrnný článek, nemůže tato varianta chybět. Tady je přehled kandidátů (ale posoudit je nemůžu): 6 best RSS reader apps for Windows 10 to use in 2020

Další informace

Na stejné téma doporučuji článek Daniela Dočekala TIP#025: K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst.

12345
1591993500000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online