Wuwejův zápisník

Henry David Thoreau: Mainské lesy

12.03.2017 17:17, Wu | knihy | komentáře -

obálka Mainské lesyThoreaův cestopis z výprav do severovýchodního cípu USA, do státu Maine, jsem si pořídil poněkud bezmyšlenkovitě a pod dojmem z jeho Waldenu. Jenže cestopis je přece jen něco jiného; bez obrazového doprovodu mě popis cest po státě, ke kterému nemám žádný vztah, navíc autorovým rozvážným a květnatým stylem, příliš nezaujal.

Ráno jsme si – z obavy, že by se mohl zvednout vítr – pospíšili a přenesli loď a spustili ji na vodu. Lodníci sjeli Passamagametské a krátce na to Ambejijiské peřeje a my jsme přenesli bagáž po spouši. U ústi řeky do jezera Ambebijis jsme v rychlosti posnídali zbytek vepřového a brzy jsme již opět veslovali po klidné hladině této vodní plochy. Obloha nad námi vypadala přívětivě a Ktaadn na severovýchodě nehalily žádné mraky. Střídali jsme se u vesel a svižně, rychlostí šesti mil v hodině, jsme tak projeli přes Deep Cove, spodní část jezera Pamadumcook a přes North Twin. Vítr nebyl tak silný, aby nás zdržoval, a v poledne jsme dorazili k přehradě. Lodníci propluli v batteau jednou z propustí pro plavení klád, v jejíž dolní části byl spád deset stop, a nás naložili pod ní. Čekala nás nejdelší přej naší plavby a její sjezd byl tím nejnebezpečnějším a nejnáročnějším úkolem. Jak jsme odhadli, řítili jsme se někdy dolů rychlostí patnácti mil v hodině, a kdybychom narazili do kamene, loď by se okamžitě roztrhla vedví. Tu jsme se jako návnada pro nějakou říční obludu pohupovali uprostřed vírů, tu jsme ujížděli k jednomu břehu řeky, pak zas k druhému, pluli jsme přitom svižně a plynule a ocitali se na pokraji zkázy, nebo jsme široce zabírali pádly a vší silou stáčeli loď doprava či doleva, abychom se vyhnuli kameni.“ (Str. 69)

Čtení jsem vzdal po dvaceti stránkách. Jedno jsem si ale znovu uvědomil – totiž jak chabou představu o Americe mám, jak málo ji znám. Tolik států, tak obrovských, fascinující příroda – a člověku se redukují na pár klišé a bulvárních zpráv. Potřeboval bych asi nějaký dokumentární seriál o jednotlivých státech, abych se trochu dovzdělal (nemáte tip?).

Ukázky z knihy na stránkách nakladatelství, recenze Johany Labanczové na iLiteratura, plný text knihy v angličtině online.

nakladatelství Paseka, Praha - Litomyšl, 2012, ISBN 978-80-7432-195-5, cena 299 Kč

12345
1489335420000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online