V soutěži ve zpracování myšlenkové mapy na téma "oblíbená kniha" zvítězila Kryska, která do mapy zapracovala tarotové karty a jejich výklad. Rozmístění tarotu do kruhu inspirovalo Fialku k vlastnímu experimentu a následně se o něm zmínila v komentářích. Mě to pochopitelně ihned zaujalo a domluvili jsme se na článku od čtenáře. Celkovou fotku jsem ze čtyř segmentů sesadil já, text vznikl z Fialčina komentáře a dvou mailů, výsledek je autorizovaný.
Wu
S myšlenkovými mapami neumím dělat a na rozdíl od normálních map se v nich nevyznám. Nepamatuju si obrázky, ale text. Ono to možná trochu souvisí se způsobem dívání se na obrázek. My jsme zvyklí, že uprostřed je něco důležitého a to okolo je jen „křoví“. Číňani a spol. kreslí jinak, víc shora dolů než centrálně, nevím jak to popsat, ale připadá mi to logičtější. Chci říct, že je to jako v architektuře - někdo není typ na oblé linie a má rád pravý úhel :-).
Jak třeba Kryska nafotila tu mapku o tarotu - moc hezký, to ano. Třeba se v tom někdo opravdu vyzná, aby mu to pomohlo vyřešit problém. Na co jiného karty jsou? Zkusila jsem si je taky tak poskládat. Pak totéž s Oshovým tarotem. Taky to bylo pěkné. Pak jsem zachovala princip (kruhy), ale karty na sebe měly navazovat významově i směrem od středu. Nevím, kolikrát jsem to přeskládávala, ale tak z 90% to opravdu nějaký smysl dávalo. A zážitek to byl parádní. On by si to možná každý upravil trochu jinak, podle svých hodnot a zkušeností.
Ve 3 kruzích je vyskládaná Velká i Malá arkána. Právě si říkám, jestli by se pro začátečníky nemělo začít se vztahy mezi kartami jenom Velké arkány (uspořádat a vyfotit je v řadách po 3, 4 a 5 ks), že by to líp pochopili.
Vnitřní kruh - Velká arkána - „začíná“ 0 Bláznem, protože lidé většinou dodržují časovou posloupnost dětství, dospívání, dospělost atd. Je ale možné začít odkudkoliv. Druhý a třetí kruh tvoří karty Malé arkány. Druhý (prostřední) jsou dvorské karty páže, rytíř, královna, král. Nad nimi je pořadí 2, 3, 4 ... 10, eso. To je ale moje pořadí a každému nemusí vyhovovat.
Takže my začneme 1 Existencí (To už je Mág v Rider Waitovi čili v kartách, které používá Kryska.). Nad ní je páže vody Pochopení a dotýkají se ho 2 vody Přátelství a 3 vody Oslava.
Tak tohle je takový paprsek s happyendem.
Ten druhý paprsek - 2 Vnitřní hlas, rytíř vody Důvěra, 4 vody Do nitra a 5 vody Lpění na minulosti - mi říká toto:
Stručněji: Poslouchej svůj vnitřní hlas, důvěřuj si, obrať se občas do svého nitra a neulpívej příliš na pomíjivých věcech, žij v přítomnosti.
A tak by se dal vyložit celý kruh, to ale není účelem článku. Chtěla jsem jen ukázat, že „mapa“ může vést i k neotřelému pohledu na známou věc. Tarotové karty jsou jen ukazatelé na křižovatkách cesty do vašeho nitra.
Odkazy:
Fialka
Tarotu nerozumím vůbec, ale obrázky toho Oshova mě zaujaly na první pohled. A také mi oči utkvěly na jednom z nich, na Harmonii: „Delfíni, kteří vyskakují ze srdce a obloukem se vracejí ke třetímu oku, symbolizují hravost a inteligenci... Naslouchej svému srdci, jednej podle svého srdce, ať už je v sázce cokoli.“
Inu - kéž by.
Wu
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.