Wuwejův zápisník

Richard Platt: Místo činu

06.08.2010 23:00, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Richard Platt: Místo činuPokud máte rádi televizní seriály CSI (Kriminálka Las Vegas, Kriminálka New York, Kriminálka Miami) kvůli vědeckým metodám vyšetřování, které tam - mnohdy dost polopaticky - ukazují, je kniha s podtitulem „Základní průvodce kriminalistickými metodami“ právě pro vás.

Obsah je rozdělený do jednotlivých částí podle vyšetřovacího postupu: Na místě činu, Oběť, Zjišťování totožnosti, Podezřelý, Analýza důkazů, Smrtící prostředky. Následující část, Zločiny bez mrtvol, se věnuje dalším druhům kriminality - počítačovým podvodům, falšování dokladů, peněz, drancování přírody apod. Knihu uzavírá přehledná časová osa s převratnými objevy v kriminalistice, slovníček a rejstřík.

Protože se jedná o obrazovou encyklopedii, je text každé kapitoly obklopen spoustou ilustrací a fotografií; ukázka je ze strany 55. Na obrázcích vidíme Richarda Naevea při rekonstrukci podoby oběti z nalezené lebky a postupné výsledky jeho práce. Model byl natolik přesný, že oběť byla svědky identifikovaná jako Karen Priceová:

Richard Platt: Místo činu, str. 55

Tohle modelování je vůbec zajímavé (ne že by v knize snad byly nudné pasáže); existují dvě školy, dvě metody. Ruská morfoskopická, založená Michailem Gerasimovem, která při pečlivém pozorování velikosti svalových úponů postupně modeluje jednotlivé svaly a umisťuje je na lebku, a americká morfometrická, která vychází ze znalosti průměrné hloubky tkání na určitých místech lebky. Tam umístí indikátorové kolíčky a popstupně přikládá tkáně tak, aby kolíčky přesně zakryly. Obě pochopitelně vyžadují obrovské zkušenosti i umělecké nadání.

Poutavost knihy zvyšuje i množství popisovaných skutečných případů a metod vedoucích k jejich odhalení (případně metodických prohřešků, které jejich vyřešení bránily). Mimo jiné se dozvíme o procesu s O. J. Simpsonem, o usvědčení Altona Colemana díky larvám much, o nejasnému rozhodnutí, zda smrt dcery Lindy a Michaela Chamberlainových způsobil útok dinga nebo spíš vražda či o případu falešných Hitlerových deníků.

Zjistit, jak byla bomba odpálena, může pomoci bezpečnostním silám vyvíjet protiopatření. Například odhalení, že teroristé IRA používají k odpálení bomb modelářská rádiová dálková ovládání, vedlo k rušení frekvencí, které používali. Teroristé zareagovali tím, že přešli na radar, a odpalovali bomby pomocí 'radarové pasti', pistole která je běžně používána dopravními policisty ke kontrole rychlosti projíždějících vozidel. Když bylo vyvinuto protiopatření i proti tomu, přešli teroristé na čidlo umístěné v bombě, které je citlivé na světlo a které jinak používají fotografové pro bezdrátovou synchronizaci blesku. Jakmile čidlo zaznamenalo náhlý záblesk světla z velmi malé ruční baterky, uzavřel se obvod a odpálil tak bombu. Tato smrtelná hra na honěnou skončila až v okamžiku, kdy politické příměří bombové útoky ukončilo.“ (Str. 111)

Poté, co cena spadla z přibližně 500,- na 99,- v Levných knihách, zbývá jediná drobná nevýhoda. Překlad má občas výpadky v kvalitě. Co si myslet o této větě? „Oslavována jako 'kouzelná kulka' pro řešení zločinu, analýza DNA nezklamala“(str. 62). Nebo o tom, že modré a zelené světlo zobrazí spermie (str. 15; spíše sperma, spermie jsou dost malé). A od kdy pila piluje? (má být řezání, str. 23). Příkladů by bylo víc, ale myslím, že i tak je kniha skvělá.

nakladatelství Slovart, Praha 2005, ISBN 80-7209-746-6, cena 99,- Kč (Levné knihy)

12345
1281128400000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online