Žádný složitý úvod, jen pár stránek, a hurá na abecedně seřazený seznam výrobců a nožů z jejich produkce. U každé firmy najdete stručnou historii, jméno zakladatele a cestu, kterou se k výrobě nožů dostal. Je to zajímavá přehlídka samouků a lidí, kteří se vypracovali z ničeho v mistrovské nožíře...
Všechny popisované nože jsou vyfoceny a dozvíte se o způsobu jejich výroby, materiálech a případných specialitách.
Vždy, když text přechází na další písmeno v abecedě, je vložená celostránková fotografie, pochopitelně nožů. Umělecká hodnota je většinou diskutabilní, ale najdou se tam i pěkná zátiší (str. 246-247):
Co se týče textu, je kniha poněkud nesystematická; kraton (materiál) je někdy psán s malým k, někdys velkým, anodizovaný hliník je někde nazýván aluminium atd. Střídání slov rukojeť a střenka snad ani není problém, vybrat si jediné slovo by vedlo k monotónnosti. Překlad by také snesl větší uhlazenost, ale jsou to detaily.
K encyklopedii už není co napsat, nejsem dost velký znalec na to, abych posoudil, jestli v ní nějaký významný výrobce chybí. Tak už jen osobní dojem - zjistil jsem, že se vůbec nelíbí „umělecké nože“ plné reliéfů, vyřezávaných figur a výjevů a vykládané drahými materiály. Připadají mi kýčovité; nůž navíc ze své podstaty má sloužit svému účelu a ne stát někde ve vitríně. A také jsem pročtením získal spoustu tipů:
nakladatelství REBO Productions, 2005, ISBN 80-7234-457-9
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.