Wuwejův zápisník

Martin Hradecký a kol.: Nože (speciál časopisu Zbraně a náboje)

01.11.2010 23:59, Wu | knihy | nože | komentáře -

obálka knihy Martin Hradecký a kol.: Nože (speciál časopisu Zbraně a náboje)Spíše než o časopis jde o encyklopedii bez desek, má sto stránek a obsah z něj dělá vynikající přehled všho, co se nožů týká. Od informací (Nůž jako nástroj i zbraň, Ocel a damašková ocel, Skryté a zákeřné zbraně) přes návody (Jak nosit nůž - varianty, tipy, triky, Jak cestovat s nožem, Jak pečovat o svůj nůž), představení nožířů (Buddy Weston, Josef Pajl - sběratel ocenění, U nás i v zahraničí známý Karel Hons, Oceňovaný nožíř a kovář Pavel Ševeček) až po představení a testy nožů (Ruský nůž na přežití HB1-01, Kallista II, Baionetta Fulcrum, Rescue Tool od Victorinoxu, ...).

Jeden článek zajímavější než druhý a ilustrovaný opravdu bohatě, podívejte se na typickou stránku:

Nože, str. 19

Tato konkrétně ukazuje ruský nůž na přežití HB1-01, Rambo by bledl závistí. Kromě obligátní soupravy v duté rukojeti s vlascem, jehlou a nití, rybářskými háčky apod., má multifunkční pouzdro s kompasem, čtyřmi metry padákové šňůry, střihačem drátů a dalšími dvěma čepelemi (pila, malý nůž s otvírákem). Nádherný kousek, ale ta cena (viz).

Článek „Jak cestovat s nožem“ mě šokoval. Po celé Evropě je nošení nože bez omezení povoleno snad jen ve třech státech (Rakousko, Finsko a Česká republika). Všude jinde legislativa více či méně nesmyslně nože zakazuje nosit nebo dokonce i vlastnit. Ve Švýcarsku jsou některé nože švýcarského výrobce Victorinox zakázány, protože jdou otevřít jednou rukou a mají čepel delší než 5 cm (!). Nerozumím tomu, proč se lidská společnost takto sama „kastruje“, protože nůž je především nástroj a lump si z nějakého zákazu stejně nic dělat nebude. O to absurdnější je, že kuchyňské nože, statisticky nejčastěji používané při ohrožení života, lze všude koupit bez omezení a délka čepele se neřeší.

Obdivoval jsem, jak komplexní testování nožů autor prováděl. Odsekával větve, řezal provaz a lana, zahrocoval pruty, porcoval potraviny, dělal silové páčení a štípání, testoval odolnost hrotu, zkoušel úderem kvalitu pojistky u zavíracích nožů, používal je v rukavicích, kuchal ryby, prorážel dveře auta, u záchranářského nože řezal pásy, jednou dokonce zkoušel bodat do zavěšeného kusu krkovice.

Jediná drobná výtka se týká češtiny, důslednému používání slova „pan“ u všech výrobců nožů („Všechny nože, které pan Chris Reeve vyrábí“, str. 46) rozumím jako vyjádření úcty, ale v takovýchto textech se běžně nepoužívá.

vydavatelství RT Hobby, Praha 2009, ISSN 1212-5210, cena 99,- Kč

12345
1288652340000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online