Opravdu mimořádně rozsáhlá a erudovaná encyklopedie. Igor Skrylev byl nožíř, řadu nožů navrhl a realizoval, měl ohromné zkušenosti s jejich použitím a tak u každého modelu mluví o výhodách, nevýhodách v provedení i v konstrukci, o fungování v praxi. Podívejte se například na část textu o ruském mačetovém noži Tajga:
„(...) Při prohlídce střenky je zapotřebí zkontrolovat pevnost její fixace na základně. Střenka se nesmí protáčet a viklat. Obzvláštní pozornost je zapotřebí věnovat fixaci vnitřní matice, která musí být zaválcována. Výrobvní závod tuto operaci poměrně často ignoruje nebo ji provádí nekvalitně. V důsledku toho se matice kvůli vibraci, vznikající při práci, uvolňuje. Síla, s níž se čepel tiskne k základu střenky, se snižuje a vzniká nevhodná vůle vedoucí k viklání. Při další práci to může vést až ke zlomení čepele v místě spojení. Tento defekt se dá jen stěží odstranit. Matice je umístěná v hloubce a nedá se utáhnout bez speciálního nástroje. Po koupi se důrazně doporučuje zaválcovat závrtku čepele a zalít ji nevelkým množstvím hermetika.“ (Str. 189)
To jsou velmi cenné informace, ke kterým se jinak než praxí nedostanete. Fascinující je, že takto konkrétní je autor prakticky u všech nožů, jak ruských, tak zahraničních. Mluví také o principech ve výzbroji. Mysleli jste si, že když je nějaký nůž ve vybavení armády, bude kvalitní? Omyl:
„Nože, které doopravdy představují součást armádní výzbroje, mají většinou průměrnou kvalitu a nízkou cenu. Důvod je zřejmý: Všechny státy světa prostě šetří, kde mohou, přičemž bojový nůž je v rámci dnešního způsobu válčení zbraní druhořadou. Proto musí prostě uspokojit určitý souhrn bojových i uživatelských možností a přitom být co nejlevnější. Pro vybrané bojové jednotky se samozřejmě vyrábějí i kvalitnější a rafinovanější modely.“ (Str. 92)
Kniha je pochopitelně bohatě ilustrovaná, podle obálky je ilustrací a popisů přes jedenáct set.
Na ilustračním obrázku si všimněte vpravo nahoře nože Oboroteň čili Vlkodlak s originálním řešením pilky, která se díky motýlkové konstrukci ukrývá ve střence a při překlopení naopak ukryje čepel. Velmi neobvyklé (ve srovnání s jinými noži na přežití) a dozajista funkční řešení. Kdyby se u nás dal pořídit (pochopitelně z první série vyráběné v Tule, ty pozdější z Vorsmy jsou prý horší), neváhal bych ani minutu. Mimochodem autor skromně pomlčel, že je to jeho vlastní návrh.
Obsah zahrnuje:
Poslední kapitoly jen potvrzují erudici nožíře. A výborná je ta s výběrem nožů, kde ukazuje, které si on sám zvolil a proč. Zkrátka, pokud se o nože zajímáte, tohle je povinné čtení.
nakladatelství Naše vojsko, Praha 2013, ISBN 978-80-206-1324-0, cena 699 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.