Wuwejův zápisník

Cvrček v počítači

19.02.2009 20:22, Wu | počítače | komentáře -

Je to tak týden, co mi začal počítač vydávat cvrkavé zvuky. První dva tři dny to bylo docela příjemné, stačilo přivřít oči a hned se člověk cítil jako někde v Řecku na dovolené. To ovšem rychle přešlo a neustálé cvrdlikání mi začalo jít pěkně na nervy. Krom toho, nezvyklé zvuky z jakéhokoliv zařízení nikdy nevěstí nic dobrého. Když jsem si tohle uvědomil, dost jsem se lekl, protože podobně přerušované zvuky obvykle vydává pevný disk a jeho havárie by byla... nemilá.

Takže jsem začal pozorně sledovat, jestli je nějaká korespondence mezi blikáním kontrolky aktivity disku a zvuky - nebyla, skřípalo to trvale.

Pak mě napadlo, že by to mohlo být nějaké přejíždění hlaviček po fragmentovaném disku. Pustil jsem tedy defragmentaci na všechny disky a jejich oblasti - nepomohlo.

Řekl jsem si, že v tom případě by mohla skřípat osa nebo ložiska nebo tak něco, a jal se disky kontrolovat utilitou HDDScan, hlavně jejich S.M.A.R.T. charakteristiky - zase nic, všechno v pořádku.

Další geniální nápad byl rozebrat krabici a vyluxovat všechen prach ze všech ventilátorů, zatlačit konektory, zkrátka udělat pravidelnou údržbu. Stalo se, vytahal jsem všech třináct kabelů, odmontoval víko, pečlivě vše vysál, zamontoval víko, zastrkal kabely, zmáčkl tlačítko a počítač nenaběhl. „Non system disk bla bla.

Sakra! Ten disk fakt odešel. A zrovna disk systémový, který je rozdělený do třech oblastí, na programy, důležitá data a pracovní složky. Poslední záloha stará 14 dní...

Deset minut startovaly Windows z instalačního CD, když se to konečně povedlo a zvolil jsem opravu, domnívaje se, že se rozbil třeba MBR, začala Okna kontrolovat povrch disku. Po další půlhodině statečně zahlásila, že chybí systémový disk a zase skončila.

Disk se ani nehlásil v BIOSu, několikrát jsem tam měnil nastavení, bezvýsledně, až jsem zase krabici otevřel a disk odpojil. Omylem ten druhý - ale co se nestalo? Počítač naběhl. Takže jsem začal přehazovat napájecí i datové kabely, mezi sebou, mezi konektory na desce i u zdroje, až jsem skončil u původní kombinace - se kterou už zase počítač startoval spolehlivě. Záhada. Ale aspoň jsem, když už jsem tu skříň měl rozmontovanou a za běhu, lokalizoval původ cvrkání. Byl to zdroj! Ale ne větrák, nějaká součástka uvnitř.

Čili jsem zdroj vyšrouboval, rozebral, chvíli do něj zamyšleně koukal, zahýbal s několika kondenzátory, zase ho dal dohromady, zkompletoval všechno a ... pochopitelně to skřípělo i nadále. Naštěstí nový, údajně supertichý zdroj, stojí něco přes 700,- a můj oblíbený obchod je má skladem. Ponaučení - až se vám do počítače nastěhuje cvrček, nezkoumejte naslepo, rozeberte bednu a poslechněte si, odkud zvuky jdou. Může to být klidně i zdroj.

12345
1235071320000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online