Trurl a Klapacius jsou proslulí konstruktoři, jejich sláva hvězd se dotýká a není pro ně problém sestavit prakticky libovolný vynález. To takhle Trurl jednou vytvořil stroj, který dokázal sestrojit všechno, co začínalo písmenem n. Aby ho vyzkoušel, nechal vyrobit „nitě, nacpat je do náprstků, které stroj rovněž zhotovil, a spolu s nikláky, naběráky, noky a nýty naházet do nůše. Stroj splnil jeho přání do posledního písmene, ale protože Trurl nebyl ještě tak docela přesvědčen, že dokonale funguje, musel ještě vyrobit nimby, náušnice, neutrony, nudle, nosy, namfy a natrium.“ (str.7) Když si byl konečně jistý, pozval přítele Klapacia, aby se mu pochlubil. Jenže to s vychvalováním trochu přehnal, takže poněkud dopálený Klapacius, zkoušeje stroj vlastnoručně, přál si vytvořit Nic. Což, jak se brzy ukázalo, nebyl úplně dobrý nápad.
"Stroj začínal opravdu dělat Nic, a to tak, že ze světa odstraňoval rozličné věci, které se úplně vytratily, jako kdyby nebyly nikdy existovaly. Stroj už zlikvidoval nabundy, noxy, nikle, nepluhy, nandáty, norámy a nukliny. Někdy se zdálo, že místo toho, aby stroj snižoval, redukoval, omezoval a ubíral, spíše zvyšuje, rozšiřuje, rozmnožuje a přidává, protože postupně beze stopy zanikly nostalgie, nezájem, nevycválanost, nevšednost nenažranost a nemoc. Avšak svět kolem Trurla a Klapaciuse zanedlouho značně prořídl.“ (str. 10)
Jak to bylo dál můžete odhadnout, svět nakonec zachráněn byl, ale „obávám se, že luzné umfy ani nádherné ucupánky na věky věkův nespatříme.“ (str. 13)
To byl ve stručnosti děj první povídky; další dvě ještě samostatně popisují nějaké vynálezy a pak přichází cyklus "Sedm výprav Trurla a Klapaciuse", soubor devíti (čert ví proč, ale vzhledem k tomu, kolik vědeckých témat Lem použil, nedivil bych se, kdyby šlo o nějaký paradox) vyprávění o cestách za dobrodružstvím:
Trurl a Klapacius sami jsou mimochodem stroje, stejně jako všechny ostatní postavy v knize. To ale probleskne jen z nenápadných zmínek, třeba o zareznutí podvozků.
Kniha je jednak malebné vyprávění, jednak ohromně hravá, novotvary a slovními hříčkami přímo srší. Kromě toho řeší dost závažné etické, kybernetické i vědecké problémy, zabalené do pohádkového hávu s králi, královstvími, princeznami i draky. To vše v kosmickém hávu, skutečné "Bajky kybernetického věku", jak zní podtitul. Namátkou - výprava sedmá je o stvoření umělého života. Je-li nerozlišitelný po všech stránkách od života přirozeného, lze s ním ještě zacházet jako s věcí?
Odkazy: White Dog - recenze, Eldar.cz - ukázky.
P.S.
Na Kyberiádu jsme narazili v diskuzi u článku Solaris; já ji kdysi zkoušel číst, ale vůbec se mi nelíbila. Není divu, tehdy jsem četl "vážné" sci-fi, takže takováhle nadsázka se mi líbit ani nemohla. Zato teď jsem si ji vychutnal :).
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.