Že mě klenby fascinují jsem tu už psal, takže jsem hledal další knihy ke studiu – a monografie Václava Mencla je svou encyklopedičností opravdu mimořádná. Jak název napovídá, popisuje historii kleneb ve středověku a v Čechách, od románských valených a křížových:
Z tohoto přehledu je patrné, že už v románské době považovali prostou valenou klenbu za tvar příliš syrový a rudimentální, neschopný výtvarného zpracování nebo aplikace a hodící se spíše jen jako element konstruktivní. V této podružné funkci se valená klenba udržela po celý středověk, jmenovitě ve stavbách hradů a měšťanských domů, kde už mívá nad okny či portály i výseče lunet. Výtvarného zhodnocení se jí dostalo teprve v dvojlodních a trojlodních síních měšťanských mázhausů (Český Krumlov, Zlatokorunský dům, kolem r. 1520) a pozdních hradů (Švihov, kolem r. 1500); s počátky tohoto umění se setkáváme kolem r. 1390 v přízemí královského paláce na hradě Točníku, kde se tři valené, paralelně vedle sebe ležící klenby prostupují s arkádami trojlodní haly.
Mnohem složitější, ale také daleko mladší byly u nás počátky románské klenby křížové. Její tvar vznikl v antice pronikem dvou kolmo vzájemně provlečených kleneb valených, přičemž se z obou válcových ploch podržely jen ty úseky, které ležely vně, tedy před pronikovou čarou. Proti všem předchozím má křížová klenba tu podstatnou konstruktivní výhodu, že už nemá souvislou pateční čáru a tedy neleží na obvodních zdech stavby plně, celou svou obvodovou plochou. Její váha se převádí úseky valených ploch, vybylých mezi křížem pronikových čar a čelními oblouky vzájemně o sebe vzepřených jako čtyřmi prsty, do pouhých čtyř vrcholů půdorysného čtyřúhelníka, nad nímž se vztyčuje, takže její čela zůstávají nezatížena; vystačí tedy jen se čtyřmi podporami. Románská doba nedovedla ovšem ještě slohově těžit z této její povahy, poněvadž chápala hmotné tělo stavby jako kompaktní hmotný blok; užívala jí proto jen tam, kde byla výhodná dispozičně, tedy kde praktický účel si místo plných zdí žádal oblouků a volných podpor, jako např. v kryptách a pod tribunami, tedy ve funkci kamenné substrukce. (Str. 13)
Přes gotiku ranou, klasickou až k vyvrcholení sklípkovými klenbami:
Ještě předtím, než v Čechách ve svých klenbách domyslil Benedikt Rejt výtvarné důsledky, k nimž vedlo zaktivování vnitřního prostoru, zaútočilo na žebrovou klenbu také sousední Sasko. Přišlo s věcí stejně tak překvapivou, jako myšlenkově originální, jejíž význam v životě gotického slohu byl tragicky rozhodný: byla to klenba sklípková. Jejím původcem byl Arnold Vestfálský (r. 1481), tvůrce nového saského slohového směru, od r. 1471 architekt míšeňských vévodů Arnošta a Albrechta a stavitel jejich společného hradu v Míšni. Byl to tento zámek, tedy stavba světská, jež v Sasku rozhodla o zrození nového klenebního tvaru. Zatímco mistři čeští, bavorští a švábští zápasili s tvarem klenebního žebra a sítě, útočíce na jejich plastickou formu a smiřujíce je s požadavky opticky chápaného prostoru stavby, rozhodl se mistr Arnold zasáhnout je přímo v jeho nejreálnější existenci: prostě je z klenby vyloučil. A tak se žebro ztratilo z klenební konstrukce – jednotlivá políčka kleneb, nejčastěji prosté čtyřcípé hvězdy, vzdouvající se v hluboké a ostře modelované čtyřboké sklípky, protínají se v jasných, ale tektonicky nezpevněných hranách a celá klenba se proměňuje v lehounkou a bohatě zprolámanou plochu, beztížnou, bez vnitřní výztužné kostry, vznášející se nad prostorem jako list pomačkaného papíru. Co se však ztratilo z její plastické hmotnosti, přibylo jí ve směru k optickému působení: z hmotné konstrukce se klenba proměnila v útvar působivý vizuálně, neboť drobné sklípky jako fasety broušeného krystalu září svou bělí, modelujíce vzájemnými odrazy dopadající světlo. Různě se k sobě natáčejíce a naklopujíce vytvořily nakonec tak bohatě pročleněnou soustavu světlých plošek, od nejsvětlejších až po ty nejtmavší, že je to pouze světlo, činitel nejnehmotnější, z něhož jsou utkány, jež jim dává všechen smysl i výtvarný základ. (Str. 127)
A formální složitosti s vyprázdněním až úpadkem u kleneb síťových:
Teprve úsilí některých pozdně gotických mistrů švábského původu, směřující za jednoduchou geometrickou a rozumově snadno pochopitelnou a definovatelnou formou, zbavilo gotickou klenbu středověké iracionality a schematizovalo ji v jednodušší tvary prostých válců, lunet a neckových ploch. Zebra neležela pak na lomech a pronicích, ale splývala vjedinou průběžnou tunelovou plochu; jednotlivá políčka žebrového obrazce se už proti sobě nenaklánějí ani neklopí, nežijí vlastním životem, ale leží v klenební ploše tupě a mrtvě, jako mrtvě a tupě leží v ní síť žeber, na daný klenební tvar namontovaná. Protože v klenební ploše nebylo už proniků, jimiž kdysi křížová klenba vznikla a jež klenebním žebrům dávaly smysl, není třeba, aby vůbec měla žebra – trvala jen z manýristické setrvačnosti. Proto také i u nás všude tam, kde se setkáváme s vlivem těchto pozdních švábských kleneb, tedy zejména v jižních Čechách, se žebrová síť podvléká pod zcela racionalizované, geometricky jednoduché konstrukce prostých valených kleneb, opatřených při obvodních zdech sledem lunet. Klenební umění už nevyžaduje žádnou dovednost, práce jde rychle od ruky, zedník se nepotřebuje příliš ohlížet na důvtip kameníka; výsledkem jsou však tvary monotonní, bez vnitřního života, i opticky jakoby vyhaslé. Jejich zdánlivá dynamika vychází jenom z ornamentu plošné kresby. Oddělí-li se u takové klenby náhodou žebra, jako např. v hradní kapli na Švihově, kde spadl celý obrazec, v Mostě nebo ve hřbitovním kostele ve Velharticích, zůstane holá, spojitě vyklenutá a naprosto mrtvá plocha. Tímto způsobem byly pojaty a sestrojeny všechny ty obdivované, kresebně složité sítě jihočeské: v Chvalšinách (v presbyteriu r. 1494 i v lodi kolem r. 1510), v presbyteriu v Rožmberku, v lodi v Zátoni a v celém kostele v Hořicích i v Dolním Dvořišti; švábská monotonní síť, namontovaná na prostou valenou klenbu, vrcholí co do složitosti potom u Sv. Jana v Českých Budějovicích, r. 1516 u Sv. Anny v Horšovském Týně a r. 1530 v presbyteriu kostela ve Frymburku. (Str. 122)
Podrobné popisy jsou doplněné náčrtky:
Knihu uzavírá přes 60 stran grafických příloh s fotkami:
Ne že by to snad bylo lehké čtení, je to opravdu studijní encyklopedie – a velmi erudovaná. Až ji budu číst podruhé, zapamatuji si víc.
Odkazy:
MENCL, Václav. České středověké klenby. Praha: Orbis, 1974.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.