Wuwejův zápisník

Nick Arnold: Nezdravé nemoci (Děsivá věda)

03.04.2023 21:38, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Nezdravé nemoci (Děsivá věda)Další ze série Děsivá věda se soustředí na nemoci, přičemž se omezuje „jen“ na mikrobiální a virové. Forma zůstává osvědčená, tedy s velkou nadsázkou servírovaná fakta:

domorodí Američané se s neštovicemi (ani s dalšími evropskými nemocemi jako spalničky a rýma) nikdy předtím nesetkali a tudíž proti nim neměli ochranné látky. 

A nevěděli o nic lépe než Evropané, jak nemoc léčit. Jejich metoda — vypotit se a skočit do ledové vody jenom uspíšila smrt. (Avšak některé školy tuto metodu praktikují dodnes — říká se tomu „hodiny plavání".) (Str. 141)

Ano, hodiny plavání… text doprovází spousta komických ilustrací a poznámek:

Nezdravé nemoci, str. 46

a má nejrůznější formy – kvízy, stránky z fiktivních novin, deníček původce nemoci, televizní rozhovor s bakterií Yersinia pestis nebo děsivé omluvenky. Pravidelně se objevuje postava doktora Hrobaře, jehož cynismus a záliba ve sbírání lékařských artefaktů pokaždé pobaví.

Pod vší tou senzačností a legrací ale zůstává docela hutný informační obsah, takže se dětský čtenář dozví hodně o mechanismech nemocí, imunity i o konkrétních metlách lidstva – mor, cholera, žlutá zimnice, chřipka, neštovice, včetně "nováčků" jako legionářská nemoc, AIDS nebo ebola. Víte například, proč zvířata při vzteklině slintají?

Nezdravé nemoci, str. 119

Chtě nechtě musím téhle sérii Děsivostí fandit, pro děti ideální forma.

Odkazy:

ARNOLD, Nick. Nezdravé nemoci. Praha: Egmont, 2003. ISBN 80-252-0158-9.

12345
1680550680000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online