Další ze série Děsivá věda se soustředí na nemoci, přičemž se omezuje „jen“ na mikrobiální a virové. Forma zůstává osvědčená, tedy s velkou nadsázkou servírovaná fakta:
domorodí Američané se s neštovicemi (ani s dalšími evropskými nemocemi jako spalničky a rýma) nikdy předtím nesetkali a tudíž proti nim neměli ochranné látky.
A nevěděli o nic lépe než Evropané, jak nemoc léčit. Jejich metoda — vypotit se a skočit do ledové vody jenom uspíšila smrt. (Avšak některé školy tuto metodu praktikují dodnes — říká se tomu „hodiny plavání".) (Str. 141)
Ano, hodiny plavání… text doprovází spousta komických ilustrací a poznámek:
a má nejrůznější formy – kvízy, stránky z fiktivních novin, deníček původce nemoci, televizní rozhovor s bakterií Yersinia pestis nebo děsivé omluvenky. Pravidelně se objevuje postava doktora Hrobaře, jehož cynismus a záliba ve sbírání lékařských artefaktů pokaždé pobaví.
Pod vší tou senzačností a legrací ale zůstává docela hutný informační obsah, takže se dětský čtenář dozví hodně o mechanismech nemocí, imunity i o konkrétních metlách lidstva – mor, cholera, žlutá zimnice, chřipka, neštovice, včetně "nováčků" jako legionářská nemoc, AIDS nebo ebola. Víte například, proč zvířata při vzteklině slintají?
Chtě nechtě musím téhle sérii Děsivostí fandit, pro děti ideální forma.
Odkazy:
ARNOLD, Nick. Nezdravé nemoci. Praha: Egmont, 2003. ISBN 80-252-0158-9.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.