Wuwejův zápisník

Nick Arnold: Protivné breberky (Děsivá věda)

30.12.2020 20:32, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Protivné breberky (Děsivá věda)Po úspěchu Děsivých dějin (a Děsivé literatury) následuje logický pokus vytěžit něco děsivého i z dalších oblastí lidských činností. Třeba z vědy. V tomto případě biologie se zaměřením na drobné organismy neboli breberky všeho druhu.

To nejlepší z vědy je zároveň nejděsivější. A právě o tom tato kniha je. Ne o přírodopisu, nýbrž o příšerném přírodopisu. Vezměte si například odporné breberky. Ty nemusíte hledat nikde daleko. Zvedněte kterýkoli kámen a něco zpod něj vyleze. Podívejte se kteréhokoli tmavého strašidelného kouta a bude tam čekat nějaká odporná breberka. Rozhodnete se pro prima ranní koupel a najednou třeba zjistíte, že ve vaně máte obrovského chlupatého pavouka.

Jak vidíte, odporné breberky dodávají přírodopisu život. Hrozný život. (str. 6)

Snaha o děsivost je sice místy poněkud komická (kupříkladu nadpis „Úděsná základní fakta“ pro informace, že slimáci a hlemýždi se nacházejí po celém světě v půdě, v moři i ve sladké vodě, mají rádi vlhká místa, hlemýždi mají ulitu a slimáci ne – co je na tom úděsného?), ale jako celek to funguje. Třeba zmíněná kapitola Slizcí hlemýždi a ohavní slimáci začíná textem:

Jsou odporní na dotek, lezou strašně pomalu a oči mají pořád na stopkách. A jestli tohle není samo o sobě dost ohavné, tak dodáváme, že na zahradě okusují salát. Není divu, že je lidé nemají rádi. Ale jsou slimáci a hlemýždi opravdu tak strašní? Zaslouží si svou mizernou pověst? Ano, zaslouží. A hned se dozvíte proč. (Str. 29)

Forma je podobně pestrá jako u jiných děsivých knih; vedle obyčejného výkladu (který se ale pochopitelně soustředí na zajímavosti) jsou tu obrázky, reklamní texty, reportáže ze závodů. Nejzábavnější jsou asi kvízy, správné odpovědi jsou někdy dost neuvěřitelné. A bavil mě autorův humor. Rámeček Černá vdova:

Kladné rysy: Lidi štípe jen zřídka. Je plachá, nerada se pere a štípe jen tehdy, když ji člověk překvapí.

Špatná zpráva: Schovává se na místech, kde ji člověk snadno překvapí.

Hodně špatná zpráva: Například na záchodovém prkénku.

Naprosto otřesná zpráva: Je smrtelně jedovatá. Prý patnáctkrát jedovatější než chřestýš. (Str. 96)

Protivnost breberek je ovšem stylizace, v závěru kniha nezapomene správně připomenout, že do ekosystému patří i ony.

Ale na protivné breberky je třeba se dívat i jinak. Všechny jsou naprosto jedinečné. Děsně zajímavé. A některé protivné breberky kupodivu jsou lidem strašně užitečné.

Spoléháme se na ně při opylování rostlin. Živí se shnilým rostlinným odpadem. Bez hmyzu bychom neměli med ani lucerny se světluškami. Neměli bychom hedvábí, brouky krasce a ani krásné motýly. Na druhou stranu je pravda, že bychom neměli ani epidemie a okousanou zeleninu. S odpornými breberkami je život na světě horší. Ale i lepší. A to je protivná pravda, které neunikneme! (Str. 127)

Odkazy:

ARNOLD, Nick. Protivné breberky. Praha: Egmont, 2006. ISBN 80-252-0421-9.

12345
1609356720000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online