Podtitul Vážné vědecké odpovědi na absurdní hypotetické otázky
je dokonale výstižný. Randalla Munroa možná znáte z jeho komiksu xkcd, který často řeší vědecká témata a podněty. Vedle něj autor provozuje blog s vypracovanými odpověďmi na bizarní otázky, které mu lidé posílají mailem.
Každý takový článek musí zabrat hodně času, hledání a počítání. Pár příkladů:
Fyzika, statistika, chemie, technika, matematika, hodiny rešerší… a spousta informací pro čtenáře. Pár neužitečných (ten samopalový batoh by fakt postavit šel), zbytek vážně zajímavý. Kupříkladu zahřívání při průletu atmosférou:
VESMÍRNÉ LODĚ SE PŘI NÁVRATU DO ATMOSFÉRY zahřívají kvůli tomu, že před sebou stlačují vzduch (nikoli, jak se lidé často domnívají, kvůli tření). (Str. 100)
Nebo laserové ablace a její využití jako pohon:
Paprsek bude do plazmatu dodávat stále další a další energii a plazma se bude víc a víc ohřívat. Částice se od sebe budou vzájemně odrážet, narážet do povrchu Měsíce a nakonec se závratnou rychlostí vymrští do vesmíru.
Tento proud materiálu by celý povrch Měsíce prakticky přeměnil v raketový pohon — mimochodem překvapivě výkonný. Proces, kdy je povrchový materiál tímto způsobem odpalován, se nazývá laserová ablace a jde patrně o slibnou technologii využitelnou k pohonu kosmických lodí. (Str. 47)
Některé otázky jsou ovšem tak bizarní, že na ně ani Munroe neodpovídá a místo toho je vkládá jako kapitolky Divné (a znepokojivé) otázky z mojí doručené pošty
. Například:
Ještě si k tomu přidejte autorův smysl pro humor, vyjádřený textem (zelená energie!):
A co Luke? Zanalyzoval jsem scénu, v níž využívá své nově nabyté Síly k vytažení svého světelného meče ze sněhu. Zde se čísla odhadují hůř, takže jsem si scénu pustil snímek po snímku a nakonec jsem dospěl k odhadu 400 wattů při maximálním nasazení. Kam se to hrabe na Yodových 19 kW a to navíc Luke udržel tento výkon jen na zlomek vteřiny.
Nejvýhodnějším zdrojem energie se tedy zdá být Yoda. Jenomže jelikož celosvětová spotřeba elektřiny se pohybuje kolem 2 terawattů, k pokrytí své spotřeby bychom potřebovali sto milionů Yodů. Celkově vzato tak přechod na yodovskou energii asi nemá smysl — byť by tato energie byla bezesporu zelená. (Str. 159)
i obrazem:
a dostanete knihu, která musí každého nerda fascinovat. Vědce nejspíš také.
(Oproti Velkému zatemňovači super!)
Odkazy:
MUNROE, Randall. Co kdyby? Praha: Práh, 2014. ISBN 978-80-7252-539-3.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.