Wuwejův zápisník

Knihy v elektronické podobě zdarma

17.02.2023 18:07, Wu | knihy | odkazy | komentáře -

E-knihy už začínají být normální a dostatečně rozšířené (a tak mě pokaždé udiví, když nějaká novinka vyjde jen na papíře), a řadu z nich můžete získat i zdarma. Ať už z podstaty díla, po vypršení práv nebo přímo jejich uvolněním. Shromáždil jsem pár odkazů; pokud máte další, budu rád když se podělíte v komentářích.

Začít musím pochopitelně programem Městské knihovny Praha (MLP), která systematicky vydává díla nejen starší, ale i téměř současná a od populárních autorů. Jejich přehled můžete získat jednak hledáním na webu MLP, jednak na obou hlavních českých knižních databázích. ČBDB nabízí filtraci po žánrech a řazení abecední, podle stáří a podle hodnocení, Databáze knih filtraci po žánrech i po autorech a řazení podle asi šesti kritérií.

Jsou to e-booky, které si můžete stáhnout do čtečky a pohodlně číst tam.

Mungo doplnil: Na Slovensku jsou podobné stránky deníku SME: Zlatý fond denníka SME je digitalizovanou zbierkou diel klasikov slovenskej literatúry – ale najdete tam i československé autory, například některá díla Karla Čapka, které v MLP nemají.

Řádově větší knihovnu najdete v digitální knihovně Národní knihovny České republiky. Jestli dobře vidím, je tam přes 40 tisíc tiskovin, převážně starších a tedy již volně dostupných. Vedle vyhledávání můžete filtrovat podle licence, typu dokumentu, roku vydání, klíčových slov, jazyka a dalších.

Tohle už jsou obrázky a je nutné je číst online nebo si vygenerovat PDF.

A když se ponoříme do ještě hlubší historie, je tu Manuscriptorium! Agreguje informace o hodně starých knihách z různých zdrojů a po vyhledání je možné výsledky omezit na knihy, u nich je faksimile – a pak už jen prohlížet a žasnout.

Díla, orientovaná převážně (ale ne výlučně) na katolickou víru, najdete v knihovně Libri nostri. Jsou roztříděná do kategorii a jsou jich stovky.

Vědecké a odborné práce zveřejňují jednotlivé univerzity obvykle samy, příkladem budiž seznam digitálních knihoven Masarykovy univerzity.

Můj oblíbený vyhledávač jsou Theses.cz. Centrální databáze diplomových prací, mezi nimi najdete opravdu zajímavá témata a zpracování je často velmi kvalitní.

A ještě něco v angličtině. Nejstarší klasika je Gutenberg.org, s uvolňováním a zpřístupňováním knih v elektronické podobě začal jeho zakladatel Michael S. Hart už v sedmdesátých letech… Dnes jich publikuje přes 60 000.

12345
1676653620000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online