Wuwejův zápisník

James Lovelock: Novacén

18.01.2023 21:41, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy NovacénKniha je především esej, tedy rozsáhlé zamyšlení, ve kerém Lovelock rozebírá další evoluční posun, Nadcházející věk hyperinteligence.

Nejprve popisuje Věk ohně, který rozpoutal Newcomenův objev parního čerpadla. Následoval explozivní rozvoj lidské kultury – rychlost, obří města, obří války. A také oteplování. Tedy něco, co rozhodně planetě nesvědčí, a to i přestože se, jak říká Lovelockova teorie Gaii, snaží její neživá i živá část společně životní podmínky stabilizovat. Což fakticky znamená ochlazovat.

Mám pocit, že zastánci úvah o zóně obyvatelnosti přehlížejí ke své škodě možnost, že život na jiné planetě bude podobně jako na té naší tíhnout k tomu, aby si tamní klima a prostředí přizpůsobil. Vychází-li pátrání po mimozemském životě z předpokladu, že se o podmínky panující dnes na Zemi zasadil čisté jen souběh geologických okolností, potom jen marníme čas. Trvalá obyvatelnost Země je ve skutečnosti důsledkem výrazného uzpůsobování životního prostředí. Je to sám život, co reguluje sluneční výheň. Kdybychom život na Zemi beze zbytku vyhubili, planeta by se zanedlouho oteplila až k neobyvatelnosti. (Str. 21)

Po Věku ohně čili antropocénu ovšem přichází další zlom, informační a digitální doba. Definitivně se potvrdí se stvořením systémů umělé inteligence (a myslím, že letos je pěkně nakročeno, se všemi těmi dostupnými umělými kreslíři jako Dall-E nebo generátory textu Chat-GPT).

Lovelock domýšlí dál, co asi bude následovat, kdy se objeví kyborgové. A jak bude vypadat naše soužití.

Je-li hypotéza o Gaie správná a Země skutečně funguje jako samoregulační systém, bude další existence našeho druhu záviset na tom, jak se k tomuto systému postaví kyborgové. Vjejich vlastním zájmu nicméně bude, aby s námi spojili síly a na ochlazování planety s námi spolupracovali. Velmi dobře si totiž spočítají, že tohoto cíle nejlépe dosáhnou právě s přispěním organického života. Proto se také domnívám, že na žádnou válku strojů proti lidem (natož na naše vyhlazení) skoro určitě nedojde. Kyborgové se rádi zasadí o to, aby náš druh přežil a mohl s nimi spolupracovat – nikoli snad proto, že by jim to nařizovaly jakési implantované zákony, nýbrž proto, že to bude v jejich vlastním zájmu.

Dá se samozřejmě předpokládat, že kyborgové v této souvislosti přispějí i nějakými vlastními novinkami, které by s ochranou či modifikací pozemského prostředí mohly pomoct pravděpodobně půjde o rozsáhlé projekty z oblasti geoinženýrství. Možnostem elektronického života se takové projekty rozhodně vymykat nebudou. Možná kyborgy zaujme nápad astrofyzika Lowella Wooda, podle něhož by se do vesmíru dala umístit zrcadla na odrážení tepla. (Str. 112)

Některé závěry jsou provokativní, jiné logické a nevyhnutelné, ale vize celoplanetární inteligence kombinující živé i neživé organismy a ovlivňující své fungování včetně geoinženýrství rozhodně stojí za přečtení.

Když někdo varuje, že by se počítače mohly jednou vzbouřit a převzít vládu nad celým světem jako to ve hře R.U.R. vylíčil Karel Čapek -, uklidňujeme se obvykle tím, že vždycky máme možnost otočit vypínačem a odříznout neposlušné stroje od elektřiny. Nějak mi však vrtá hlavou, jak bychom vypínali po zuby ozbrojený dron, který nám bude létat tři kilometry nad hlavou. Nesmíme zapomínat, že takové výtvory budou uvažovat mnohem rychleji než my a možná v nás budou vidět nepřítele.

Představa, že adaptivním počítačovým systémům dovolíme, aby se vyvíjely na armádních platformách, mi přijde jako ten nejpříšernější scénář, jak by nahrazování lidí a dalšího organického života mohlo probíhat. Pustíme-li se touto cestou, rozeběhneme evoluci nové formy života, která se zrodí jako voják vybavený těmi nejnovějšími a nejzkázonosnějšími zbraněmi. (Str. 120)

Odkazy:

LOVELOCK, James. Novacén. Brno: Host, 2022. ISBN 978-80-275-1153-2.

12345
1674074460000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online