Wuwejův zápisník

Michal Novotný: Zákulisí slov do třetice

22.12.2019 21:47, Wu | knihy | čeština | komentáře -

obálka Zákulisí slov do třeticeJeště potřetí jsem se ponořil do slovníku etymologických zajímavostí, ale už naposled (i kdyby nějaké pokračování vyšlo). Jednak jsem tím už začal být přesycený, jednak mám pocit, že se mění charakter příspěvků. Už nejsou tak přímočaré a poměrně často se větví – například když se u rolníka probere rovnou i sedlák, družstevník, farmář, kolchozník a kulak. Ne že by to bylo špatně, ale mně to tříštilo pozornost.

Každopádně pořád tu je hromada zajímavostí, utkvěl mi třeba původ slov pitaval, vrdlouhat (znám z Bylo nás pět), proč je název Argentina podle stříbra, když je tato země na stříbro chudá, vznik úsloví o španělské vesnici (a v Německu mají české vesnice, „böhmische Dörfer“) nebo vašnosta a spol.:

Jak slova vašnost, vašnosti a vašnosta vznikla, je podle mého názoru skutečně zajímavé. Jde totiž o zkratku, o zkratkové slovo, o výraz vzniklý vlastně zkomolením, rychlou výslovností. Oslovení vašnosti je zkrácenina původních slovních spojení Vaše Milosti nebo Vaše Jasnosti, které se užívala jako oslovení výše postavených osob, šlechticů, eventuálně duchovních. Podobně ostatně vznikla i slova milostpaní, to z původního milostivá paní, a jemnostpán, které nemá nic společného s jemností, ale je zkrácením původního „jeho milost pán“. (Str. 177)

Odkazy:

nakladatelství MOTTO, Praha 2006, ISBN 80-7246-304-7, cena 29 Kč (Levné knihy)

12345
1577047620000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online