Lehký iniciační román, který neinicuje ani tak duchovní, jako spíše psychologické poznání. Protože co jiného je obšírné vysvětlení, jaký vliv má vnímání sebe sama, vtištěné představy, jaké jsou účinky placeba, jak si očekáváním vytváříme okolnosti atd.?
„Poslouchal jsem lidi a a pro zábavu zkoušel uhodnout, čemu věří, ale čím víc jsem do toho pronikal, tím více jsem musel s politováním konstatovat, že lidské bytosti nejsou svobodné. Za jejich nesvobodou nestál žádný strašlivý diktátor, ale pouze jejich vlastní představy o sobě samých, o ostatních a o světě.“ (Str. 136)
Následují doporučení pro změnu svého života, převzetí odpovědnosti a rozhodování vědomé, nikoli na základě automatismů nebo komplexů.
„‚V tom případě bych ale riskoval, že zaměstnání, které bych si našel jako náhradu, by bylo hůře placené. Kde bych pak vzal na nájem?!‘
‚Měl byste tedy možnost zůstat, kde jste, nebo se přestěhovat do levnějšího bytu, možná vzdálenějšího od vašeho zaměstnání.‘
‚Rodinu a přátele by mrzelo, že se stěhuju jinam.‘
‚V tom případě bste měl možnost uspokojit je, nebo zklamat.‘
‚Když se na to díváte takhle...‘
‚Chci vám jen naznačit, že je na vás, kterou z možností si vyberete. V životě zákonitě nastávají situace, kdy možností volby není mnoho. A ty, jež se naskýtají, jsou možná bolestné, ale stále jsou, a ve výsledku jste to vždy vy, kdo rozhoduje o vašem životě. Vždy máte na výběr a to je dobré mít na paměti.‘“ (Str. 125)
Z literárního hlediska nejde o žádný zázrak – děj se odehrává na Bali (kde také jinde, po fenomenálním úspěchu knihy Jíst, meditovat, milovat, že), hlavní hrdina navštěvuje léčitele, který mu vše vysvětluje a vysvětluje, až mu to úplně vysvětlí, načež hlavní hrdina odletí. Dobrá, na konci ještě musí zvládnout kontrolu samostatnosti, a během tréninku sem tam také nějaký úkol dostane, ale celé je to takto lineární.
Je zjevné, že jde o maskovanou příručku, což potvrzují i první léčitelovy přednášky – ty jsou o trochu delší, než by být měly. Ne že by se nedaly číst, ale už si toho všimnete. Na druhou stranu, z dějových vsuvek je vidět, že autor psát umí, že by uměl vyvolat napětí, napsat dialogy, popsat prostředí i charakteristiky. Na nějaký jeho skutečný román bych byl celkem zvědavý...
Komplexním knihám jako třeba d'Ansembourgově Přestaňte být hodní, buďte sami sebou se nevyrovná. Přesto bych ji ale neztracoval. Pro člověka, který se s ničím takovým dosud nesetkal, pro dospívající třeba, bude nedocenitelná a svou roli otevírače očí splní skvěle.
Odkazy:
nakladatelství Rybka Publishers, Praha 2008, ISBN 80-87067-90-8, cena 219 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.