Wuwejův zápisník

Jorge Luis Borges: Ars poetica

18.06.2017 23:09, Wu | knihy | komentáře -

obálka Ars poeticaJorge Luis Borges [chorche luis borches] je legendární postava; když se pohybujete mezi knihami a jejich recenzemi, dříve nebo později na něj narazíte. Na jeho myšlenku o nekonečné knihovně (povídka Babylonská knihovna), na jeho ohromující sečtělost, na slepotu, která ho postihla jako důsledek dědičné choroby, na geniální dílo… Před pár lety jsem se pod dojmem takových zvěstí rozhodl něco si přečíst, v knihkupectví měli Obecné dějiny hanebnosti. Povídky stylově dokonalé, vybroušené do posledního slova, ale k dalším jeho knihám mě nepřesvědčily.

To až můj rostoucí zájem o teorii literatury a poezie; při jednom prohledávání nabídek knihkupectví na mě Ars poetica vypadla. Jedná se o soubor šesti přednášek,které Borges pronesl na Harwardu ve školním roce 1967-68. Tehdy byly nahrané, ale záznam se ztratil a najít se ho povedlo až po 30 letech. Z názvů je patrné téma každé kapitoly (přednášky):

  • Hádanka poezie – tedy úvahy nad její podstatou
  • Metafora – o metaforických vzorcích a jejich použití různými básníky
  • Vyprávění příběhu – o epické poezii
  • Hudba slov a překlad – problémy převodu veršů do cizích jazyků
  • Myšlenka a poezie – o významu a přesvědčivosti
  • Básnické krédo – samotné Borgesovo vyznání, inspirační zdroje, oblíbené knihy, metafory, vztah k volnému a vázanému verši, věrnost snům, snaha o předání.

Knihu ještě doplňují dva texty, věnované Borgesovi (čerpal jsem z nich informace):

  • O tom a onom všestranném řemesle (Calin-Andrei Mihailescu)
  • O básnickém řemesle Jorge Luise Borgese (Mariana Housková)

Samotné přednášky mi přišly jaksi protivně upovídané, rétorické. Obsahují spoustu útržků v několika jazycích a opěvování autorem mnohokrát čtených a prý krásných básní – jenže z citací nebyly nijak působivé, což obdivu ubírá váhu.

Celkově jsou mnohem více o Borgesovi a jeho preferencích, než o poezii jako takové. On jako by zapadal do tradice bardů a vypravěčů, k Homérovi nebo tvůrcům starých eposů. U přednášek jsem zkrátka čekal více neosobních informací, než osobních názorů a autorského kréda.

Pokud Borgese obdivujete, určitě vás kniha zaujme; pokud chcete vhled do umění poezie, hledejte jinde.

nakladatelství Mladá fronta, Praha 2005, ISBN 80-204-1241-7, cena 169 Kč

12345
1497820140000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online