No, po pravdě, já se v televizi nedívám skoro na nic, protože je tolik zajímavějších věcí a je mi líto investovat čas do tak pasivního příjmu reklam, ale u zpráv je to cílené, těm se vyhýbám aktivně.
Důvody mám dva.
Za prvé si nechci zdeformovat pohled na svou realitu. Protože tím, jak zpravodajství shrne události z celého světa a celé republiky, „zahustí“ je do takové koncentrace, která nemá s okolní realitou nic společného. Kolikrát se člověk za svůj život setká s dopravní nehodou? Kolikrát s vraždou? Válkou? Není to strkání hlavy do písku; dobře vím, že těch událostí je spousta – ale nechci nabýt dojmu, že jsou všudypřítomné a každodenní, že nebezpečí hrozí na každém rohu, že sotva člověk vyjde ze dveří bytu, je ohrožený.
Za druhé nechci ztratit citlivost a změnit lidi na obrázky. To souvisí s předchozím bodem. Díky pružnosti psychiky se dokážeme přizpůsobit všemu, tedy i vysoké frekvenci zlých událostí. Přestaneme na ně reagovat, přestaneme je vnímat jako utrpení člověka, lidé se změní ve filmové postavy. A já se bojím, že tato necitlivost se pak promítá i do každodenního života, redukuje schopnost skutečně se setkat, přiblížit k ostatním.
Jak to máte vy? Sledujete zprávy pravidelně? Jak je vnímáte? Jsou to ještě lidi, nebo jen čísla a obrázky?
Literatura k tématu:
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.