Wuwejův zápisník

Klára Smolíková: Ovladač je můj aneb Jak na média

02.04.2007 16:52, Wu | knihy | média | komentáře -

Klára Smolíková: Ovladač je můj aneb Jak na médiaZnáte sérii knih Děsivé dějiny, případně Děsivá věda? Jsou to docela podrobné a přitom velmi svěže napsané knížky pro děti, kde se nenásilnou - ne, nenásilnou není to pravé slovo, obzvlášť ne u děsivých dějin ;) - zábavnou formou dozví leccos nového. Akorát když do edice přispěli čeští autoři s nějakým obdobím českých dějin, bylo to sice podrobné, ale suché. Proč o tom mluvím u knihy Ovladač je můj aneb Jak na média? Protože je přesně tak čtivá a svižná. Přitom do Děsivé série nepatří a napsala ji česká autorka.

Kniha je doporučená dětem od devíti let a tomu odpovídá její obsah, dospělí se pravděpodobně příliš nového nedozví. Možná až na výjimky, proč se bulvárnímu tisku říká žlutý, to jsem nevěděl. Co vy, víte?

Začíná se vysvětlením, co to vlastně média jsou a jak souvisejí s vyvoláváním duchů, pokračuje se způsoby komunikace (mimika, řeč, písmo), následují knihy, knihtisk, noviny, rádio, televize, kino, počítače a samozřejmě spousta dalších témat. Patřičná pozornost je věnovaná pravdivosti novin, úpravám fotografií nebo třeba reklamním kampaním: „Ono, mezi námi, mezi podobnými výrobky různých značek příliš velké rozdíly nejsou, ale to se nesmí říkat. Vy si máte myslet, že jde o vaši životní volbu, když si jeden z nich vyberete! Stejně s námi reklama moc diskutovat nechce, ona chce, abychom ji poslouchali. Uvědomte si, že už teď se hádáte s rodiči i učiteli, nakolik je budete poslouchat, a tak byste byli blázni, kdybyste začali poslouchat někoho, komu jste v zásadě úplně ukradení, a ještě k tomu obchodníky toužící jen po vašem kapesném!“ (str. 80).

Ilustrace jsou na každé stránce, jejich podobu nejlépe přiblíží ukázka (horní polovina str. 57):

Ovladač je můj aneb Jak na média, str. 57

Dát všechno dohromady, napsat texty, nakreslit obrázky, zkontrolovat věcnou i formální stránku, to musí dát ohromnou práci. A pak se kniha prodává za 19,-. Není to divné? Zrovna tahle si to myslím nezaslouží.

12345
1175525520000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online