Wuwejův zápisník

Koláž - Neználkova knihovna

04.04.2007 18:03, Wu | tvorba | architektura | komentáře -

Nad vítězným návrhem nové budovy pro českou Národní knihovnu jsem žasl. Pořád mi něco připomínala, chobotnici ve Vltavě, vetřelce, kus slizu, ale stále to nebylo ono. Teprve o víkendu jsem si konečně vzpomněl. Neználek!

Mohlo to být třeba takhle: Všeználek se jednou rozhodl postavit knihovnu. Dostatečně důstojnou a odpovídající účelu, aby se tam malíčkové a malenky mohli v klidu věnovat studiu. A jak už byl Neználek do všeho hrr, hned musel mít taky svou; přesně podle svého vkusu, se spoustou leporel, hraček a obrázků.

Neználkova knihovna

Kupodivu, do zábavního parku ve Slunečním městě se docela hodila!

A představte si, nejsem jediný, koho to napadlo. Když jsem hledal nějaké informace ke knihovně, povedlo se mi najít tenhle kouzelný článek na "Z kuličky prd...(cz)": Národní knihovna: Josef Kaplický realizuje Neználkovo Sluneční Město! Je tam i citát o architektuře Slunečního města :).

Zdroje ke koláži:

  • Kresba z Neználka - ilustroval Jaromír Zápal, vyšlo v knize Neználek ve Slunečním městě r. 1973, obrázek použit z neznalek.tripod.cz.
  • Vizualizace knihovny - autor pravděpodobně Future Systems; Lidové noviny uvádějí "Národní knihovna, Reprofoto". Obrázek použit z lidovky.zpravy.cz.

Zdroje ke knihovně:

Aktualizace 20.1.2009: Ach ta česká povaha. Jedni považují za nutné postavit knihovnu z piety, druzí zakládají iniciativu a fond. Hurá, "národ" opět sobě.

Aktualizace 7.2.2009: a vskutku vynikající analýza od Katody.

12345
1175702580000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online