Wuwejův zápisník

Lenka Tkáčová: Televize v rodině - ano či ne?

09.05.2006 21:32, Wu | knihy | média | komentáře -

Na stránkách neformálního hnutí Bez televize - za zábavnější život jsem našel článek o diplomové práci Lenky Tkáčové (2002), nazvané "Televize v rodině - ano či ne?" K dispozici je i celý text; pokud vás problematika zajímá, doporučuji číst rovnou ten, článek je jen stručný výtah.

Po nezbytné teoretické části o o masové komunikaci, historii médií, mediální výchově a specifikách televize nastupuje těžiště práce - výzkum dotazníkovou metodou. Autorka shromáždila vzorek 100 lidí, kteří nemají televizi z jiných než ekonomických důvodů. Už to samo o sobě je úspěch, já neznám nikoho takového. Dotazovány byly životní orientace a strategie, životní styl, trávení volného času, používané zdroje zábavy, informací a vzdělání a samozřejmě okolnosti týkající se televize.

Výsledky nelze snadno shrnout, lidé bez televize jsou různí, ale výrazný je jejich vztah k vzdělání - oproti zbytku populace je pro ně jednou z priorit a téměř každodenní činností.

"Ke společným rysům patří také tzv. postmaterialistická orientace, kdy duchovní hodnoty jsou v životní strategii velmi často na prvním místě a dosažení nadstandardu na posledním." (str. 68)

"Společným rysem snad všech respondentů je také to, že se v některém aspektu neztotožňují s 'hlavním proudem'." (str. 69)

"Zdá se, že lidé, kteří nemají televizi, do této doby nepatří. Při pohledu na jejich životní styl, způsoby využívání volného času a užívání médií se jeví, že se dají rozdělit do dvou skupin – na tradiční a postmoderní." (str. 70)

Celá práce ke stažení v archivu stránek beztelevize.org .

P.S.

Konečně nějaká diplomová práce, která je o něčem zajímavém, má smysl a není samoúčelná.

12345
1147203120000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online