Wuwejův zápisník

Eeling a Kjell aneb Chvála bláznovství

11.05.2006 19:46, Wu | kultura | komentáře -

Eeling i Kjell byli už tak unaveni životem a chaosem kolem sebe, že si od něj museli nějakou dobu odpočinout v klidu ústavních stěn. Možná jsou autisté - alespoň program hry to naznačuje - takže světu nerozumí a jejich komunikace i sociální vazby jsou narušené.

Naštěstí lze někdy problematické chování (agresivitu, strach) zmírnit, i u autistů, nemocní mohou své okolí lépe chápat a pomalu se začlenit do společnosti.

Právě o to jde v divadelní hře Axela Hellstenia na motivy románu Ingvara Ambjorsena. Eeling s Kjellem dostávají v rámci programu vlády možnost bydlet sami, v sociálním bytě. Hned od počátku se potýkají s na první pohled nepřekonatelnými problémy, nákup v obchodě, večeře v restauraci nebo setkání se ženou... Člověk hrdinům na jevišti od samého začátku rozumí, cítí s nimi a drží jim palce. Komedie to je, ale laskavá, nevybízí k smíchu, spíš k chápavému pousmání. Třeba ve chvíli, kdy neodbytně zvoní telefon, Kjell k němu napřáhne ruku a telefon zvonit přestane - jeho výraz při prohlížení si ruky, je všeříkající. Kouzlo! :). Při dalším zvonění už bohužel nefunguje...

Hru nastudovalo pardubické Východočeské divadlo, představitelé obou hlavních postav, Radek Žák jako Eeling a Jiří Kalužný jako Kjell přímo excelují.

Máte-li tu možnost, nenechte si představení utéct.

12345
1147369560000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online