Wuwejův zápisník

Josef Brukner, Jiří Filip: Větší poetický slovník

10.05.2016 23:17, Wu | knihy | komentáře -

obálka Větší poetický slovníkJak název napovídá, je tento slovník se svými 325 stranami opravdu větší (rozhodně větší než ten, který jsem četl minule). Nabízí se otázka, jestli existuje ještě nějaký další, ještě větší čili Velký. To sem ale nepatří. Slovník je řazený abecedně, probírá všemožné pojmy z teorie i praxe básnění a demonstruje je na ukázkách z tvorby českých básníků (či překladatelů).

Autoři v předmluvě píší, že jejich ambicí nebyla teoretická preciznost slovníkářů, vytváření systému nebo snad návod pro určení prostředků, postupů a pojmů. Chtěli, aby „o věcech poetiky vzniklo čtení, v němž by poezie nebyla jen objektem pro pitvu.“ (str. 5), aby se nevytratilo zaujetí. To se jim povedlo; fundované vysvětlení a dobře vybrané ukázky dělají z každého hesla malou návštěvu básníka:

(...)
Snad právě poznání, jak na sebe opakovaná slova strhují pozornost, přivedlo básníky k promyšlenému rozptylu stejného výrazu v celé básni, kde je důležitým skladebným prvkem, nebo alespoň v části básně, kde se pravidelně i neočekávaně objevuje jako motiv a podílí se na expresivitě textu.

Jde. Svítí, nebojí se, netrpí, je nahá,
jde po zemi, jde, punčochy a prsteny a Praha,
holínky blýskly z kaluží, marš armád, černý knírek,
dlažba je starý film se spoustou divných dírek,
ona jde po té zemi, jde a neobchází louži,
jde, čichá noční vítr, táhnou ptáci, hejno družic krouží,
jde, šlape bláto, kožichy a peníze a bohy,
staletým marasmem má pocákané nohy

Jiří Šotola

(heslo Epizeuxis, Str. 113)

Potud skvělé a jako slovník jej rozhodně doporučuji.

Z čistě praktického hlediska ovšem musím konstatovat, že to, co autoři nechtěli – vytvořit klíč k poznávání – by se mi docela hodilo. Situace, kdy znám pojem a potřebuji k němu výklad, se v běžném životě moc často nevyskytují. Ze školy, kde by mě někdo mohl z pojmů zkoušet, už jsem nějaký ten pátek pryč a kvízům se vyhýbám. Zato naopak, kdy čtu báseň, a všimnu si, že se v ní něco opakuje, nebo že rým je nějaký divný, zkrátka vidím jev, a nevím jak ho nazvat – to se mi stává často. A s tím mi slovník nepomůže, leda že bych se jej naučil nazpaměť.

nakladatelství Československý spisovatel, Praha 1968, 22-136-68, cena 100 Kč (antikvariát)

12345
1462915020000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online