Wuwejův zápisník

Jak se naučit hrdelní a harmonický zpěv

09.09.2014 00:09, Wu | duše | hudba | komentáře -

Úplně na začátek důležité upozornění. Naučil jsem se tento zpěv jen pomocí videí, není to žádný konkrétní styl a je možné, ba pravděpodobné, že něco dělám špatně. Pokud máte možnost absolvovat kurz od skutečného specialisty, využijte ji (nebo pokračujte na stránky Dalibora Neuwirta s podrobným návodem, viz níže). Píšu o tom vlastně jen proto, že se domnívám (a Vlastimil Marek to potvrzuje), že pokud tento zvuk léčí a harmonizuje, je jedno, jak se k němu dostaneme, důležité je zpívat.

Vypadá to složitě, ale nakonec to ani zdaleka tak těžké nebylo. Jakmile se vám totiž alikvóty jednou podaří vyloudit, jde to samo a najednou jich máte plná ústa. Začal jsem s tímto videem:

Jedná se o dvoudutinový zpěv – jazykem se ústní dutina rozdělí na dvě části s malým průchodem po stranách, což rezonanci ulehčuje. Mám k tomu několik postřehů:

  • Opravdu důležité je to základní mručení vydávat silně, nebát se. Málokdo umíme být hlasití, tady je to je ale potřeba, aby se dutiny rozrezonovaly.
  • Místnost s dobrou akustikou se hodí, mně se ale zdaleka nejvíc osvědčilo … auto! Když základní mručení sladíte se zvukem motoru, jaksi se utlumí, vyruší (nebo je méně vnímáte), a mnohem lépe alikvóty uslyšíte. To je na začátku zapotřebí; jen pozor na soustředění, nezkoušejte to na složitých úsecích trasy, tento zpěv skutečně odčerpá poměrně dost pozornosti.
  • Video popisuje opření jazyka za kořeny předních zubů; funguje to, ale alikvóty jsou slabé a nepovedlo se mi je zesílit. Když jsem ale špičku jazyka obrátil a posunoval směrem dozadu, k měkkému patru, a následně uvolnil nosohltan („otevřel“, takže nosové „n“ přestalo být tolik nosové), byly alikvóty sice méně čisté, ale mnohem silnější. Pozice jazyka podle nákresů níže.

Alikvóty - ústní dutina 1

A - zuby
B - horní čelist
C - měkké patro
D - jazyk
E - rty
F - tváře

Alikvóty - ústní dutina 2

Objevil jsem ještě video, které ukazuje jednodutinový zpěv. Já jsem se podle něj neučil – jednodutinový zpěv mi šel sám, prostě jsem jednou nějak zapomněl jazyk opřít a stejně to fungovalo.

A ještě zbývá hrdelní zpěv, tady ale také nemůžu posloužit žádným ověřeným videem – ten mě totiž fascinoval nejvíc a proto jsem s ním začínal bez návodu. Opakovaně jsem zkoušel klesat hlasem a „chrčet“, až se mi jednou hrtan rozrezonovat povedlo – a pak už to zase šlo samo. Youtube ale návody také nabízí (tuvanský styl kargyraa):

Na závěr jedno video s využitím hrdelního zpěvu v beatboxu (od času 2:52):

Aktualizace 17. 10. 2019: ozval se mi hudebník a lektor Dalibor Neuwirt s upozorněním na svůj článek – návod jak se alikvótní zpěv naučit. A protože návod je to luxusní (aby také ne, když se jeho autor alikvotnímu zpěvu věnuje profesionálně a vede na něj kurzy), rád ho sem přidávám:

Dalibor Neuwirt – návod na Alikvotní a hrdelní zpěv: krok po kroku jak na to.

12345
1410214140000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online