Tento druh zpěvu vyvinuly některé národy zejména v Asii, například v dnešní republice Tuva. Nad normálním, hlasivkami produkovaným zvukem, se rezonancí v ústní dutině objevuje ještě jeden tón, kterému se říká alikvótní.
Alikvótní tóny jsou v určité míře přítomné v každém hudebním nástroji a určují barvu zvuku, velké množství jich produkují tibetské mísy, didgeridoo nebo třeba fujara.
Poslechněte si sedm druhů tuvinského zpěvu:
Velmi zvláštní je hrdelní zpěv inuitů (eskymáků):
A samozřejmě tibetští mniši:
Během dvacátého století kouzlo hrdelního zpěvu objevili někteří Evropané a přinesli jej i na Západ, od tradičních způsobů trochu pozměnili metodu, je méně syrový a více mystický, často se zpívá v dobře rezonujících prostorech, v kostelech.
Prakticky všechny články a texty používají slova „hrdelní“, „harmonický“ a „alikvótní“ zpěv jako synonyma, já tam ale vidím významový rozdíl, za hrdelní zpěv považuji velmi hluboké mručení tibetských mnichů a tuvanský styl kargyraa, kde rozechvěním hrtanu vzniká o půl oktávy nižší, drnčivý hlas. Zkrátka u hrdelního zpěvu čekám vznik zvuku hluboko v hrdle. Zatímco alikvótní=harmonický pak chápu jako produkování alikvótních tónů rezonancí v ústech.
K čemu jsou alikvótní tóny dobré a proč jsou užitečné? Má to několik vrstev
Z vlastní zkušenosti můžu doplnit či potvrdit:
Ještě si poslechněte, co umí tahle paní:
A příště se podíváme, jak se alikvótní zpěv naučit.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.