Jen jsem se začetl, musel jsem konstatovat, že teoretická část je od počátku velmi kompetentní, velmi odborná a přitom neokázalá – nemáte pochyby, že autorka ví o čem píše. A přesně zacílená; jak celková myšlenka, tak vybrané citace jsou přesně k tématu (což také nebývá pravidlem).
„Utlumujeme některé nepříjemné prožitky a extrémy života, z různých důvodů opouštíme i část tradičních rituálních forem. Tím mizí divoké, liminální situace. Když se potom zdá, jako by našim životům chyběla tepající křivka obyčejného a výsostného, snažíme se vybudit k nějakému nenormálnímu, excitovanému stavu. Abychom vůbec měli pocit, že žijeme, objevují se na scéně již zmiňované motivy rituálního kutilství: od bungee jumpingu až po zdánlivě bezdůvodné vraždy.
Zároveň s ústupem výjimečnosti svátečního času můžeme pozorovat i opačný fenomén: zdá se, jako bychom v běžném životě nacházeli stále méně jistot, pevných bodů a zakotveností.“ (Str. 139)
Všechno je dokumentované zmínkami či fotografiemi z terénního výzkumu, moc jsem si to čtení užíval. Obsah napoví:
„Ač se to může zdát jako banální fakt, jednou z významných charakteristik pospolitých slavností menšího měřítka je ona v současném světě již ne zcela samozřejmá příležitost poklábosit s přáteli a sousedy, ohlédnout se zpátky, rituálně zanadávat, poklevetit, zhodnotit, jak rostou děti, a potom s vědomím, že většina věcí je stále na svých místech, pokračovat ve všednodenním životě.
Neodmyslitelnou a poměrně archaickou součástí slavností se univerzálně zdají být změněné stavy vědomí, což v rámci našeho kulturního okruhu bezesporu znamená alkohol, prostředek navozující hlubší prožitek různorodých emocí, otevírající prostor pro možnou katarzi.“ (str. 71)
A jak si tak čtu, najednou vidím třístránkovou podkapitolu „Závěr“, následovanou přílohami s přehledem svátků a slavností, medailony obcí, poznámkou k terénnímu výzkumu, literaturou… Konec knihy!
Překvapeně jsem zalistoval zpátky, přečetl závěr znovu a k publikaci mám jen tři poznámky:
„Paměť zdůrazňuje příběhy významné z hlediska dané skupiny, nabízí interpretaci těchto událostí, která slouží jako integrující obraz historie konkrétního společenství, utváří a posiluje vědomí kontinuity skupiny jako celku, ať už hovoříme o národu, obci, nějakém typu spolku nebo například rodině. Opětovně tedy konstatujeme, že právě slavnosti a rituály jsou mimo jiné i prostředkem ke sdílení a utvrzování sociokulturních informací o smyslu lidského života a schémat sloužících k orientaci ve světě.“(Str. 67)
V každém případě ale knihu doporučuji.
nakladatelství Pavel Mervart, Červený Kostelec 2013, ISBN 978-80-7465-076-5, cena 199 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.