Wuwejův zápisník

Jostein Gaarder: Hrad v Pyrenejích

09.04.2012 22:57, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Jostein Gaarder: Hrad v PyrenejíchPo mnoha letech se na místě svého někdejšího rozchodu Solrun a Steinn setkají a setkání je pochopitelně zasáhne. Oba již mají rodiny a svůj současný život nechtějí ohrozit; začnou si ale posílat maily a jednak vyjasňovat pohled na svět, jednak opatrně vzpomínat na tehdejší události.

Ještě je třeba zmínit, že se na začátku dohodli, že veškeré své maily budou po přečtení mazat, což sice chápu z hlediska opatrnosti, ale nechápu z hlediska praktického. Texty mažu nerad, co kdybych se k nim potřeboval vrátit pro osvěžení nějaké detailu? A napsat toho tolik, celou knihu, s vědomím, že se na druhé straně všechny mé dopisy mažou? Nic pro mě.

Dopisy jsou dialog dvou vyhraněných světonázorů, duchovně idealistického a pragmaticky realistického, který prezentuje Steinn. To už si Gaarder vyzkoušel ve Vita Brevis a bylo to vynikající. Tentokrát ale polarizaci přehnal - Steinn je místy až nepřirozeně sucharský. Mentoruje a vykládá o vzniku vesmíru a je to nesnesitelně nudné.

Kdo vlastně jsi? říkám si dneska. Teprve teď jsem se tě zeptala, jaké máš názory, a ty mi předložíš dlouhou přírodovědeckou litanii jako vystřiženou z fakulty, na které pracuješ. Nejsi rozhodně žádný disident. Therapsidové a Australopithecové atd. atd. - prosím tě! Ptám se tě ještě jednou, v co věříš, a jako jediné odpovědi se dočkám seznamu všeho, v co nevěříš.
(...)
Ptám se: Co je svět, Steinne? Co je člověk? A co je to hvězdné dobrodružství, v němž plujeme jako kouzelné perly vědomí? Utvořené z psychiky, rozumu a ducha? Vidíš třeba jen náznak naděje pro duše, jako jsme my?
“ (str. 73)

Když se dobrali k popisu svého zážitku, byl jsem opět udivený, že mohl vést k otevření očí věcem nadpřirozeným, alespoň u Solrun - vždyť to bylo mnohem spíše devastující, žádný impuls pro duchovno.

Co mi přišlo zajímavé je osudová podobnost událostí kolem Solrun, ale měla být dotažená i geograficky. Že se to stalo o dost jinde jsem zjistil až po několikaminutovém studiu mapy a hledání norských názvů v knize. Mapě by prospěly popisky označující dějově důležitá místa.

V kostce řečeno mi kniha připadá málo věrohodná, zčásti nudná a mému chápání se vzpírající. Podruhé bych si ji nekoupil.

nakladatelství Albatros, Praha 2011, ISBN 978-80-00-02643-5, cena 206 Kč

12345
1334005020000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online