aneb „Hledání štěstí ve společnosti nadbytku“
Zkoumání (pocitu) štěstí v posledních několika desetiletích nabírá na intenzitě a už dávno se jím nezabývají jen pochybní autoři motivačních příruček nebo duchovní učitelé. K nalezení jsou stovky vědeckých studií a výzkumů, které sledují závislost lidského štěstí na mnoha faktorech, od kontaktů s ostatními lidmi, přes schopnost přizpůsobit se změněným podmínkám až po materiální zabezpečení. Toje obzvlášť zajímavé - štěstí roste s blahobytem jen na začátku křivky, u těch nejnuznějších se zlepšením podmínek pocit štěstí pochopitelně zvětší. Tím to ale končí a od určité (a mnohem menší, než bychom čekali, všichni jsme ji překročili několikanásobně) úrovně už vyšší bohatství pocit štěstí nijak nezesiluje.
Eriksen svou esej o štěstí a kvalitě života nazval podle scény z komiksů, kdy velký zlý vlk, celý život spřádající plány na polapení a sežrání tří buclatých prasátek, konečně prasátka uloví. A to nejchytřejší z nich se ho zeptá, co bude dělat, až je sní? Vlk si s hrůzou uvědomí, že bez prasátek přestane mít jeho život smysl a tak je zase pustí, přestože toho hned zase lituje. A my jsme dnes podle autora v situaci vlka, který prasátka sežral už včera a dnes se potýká se ztrátou smyslu.
Z mnoha faktorů, které na spokojenost mají vliv, vybírá a rozebírá tyto (jsou to zároveň názvy kapitol):
„Kvalita života spočívá v tom, že člověk je přítomen ve vlastním životě, dokáže najít rovnováhu mezi narcismem a sebeobětováním, mezi 'prací na vlastním písečku' a společenskou angažovaností, mezi rovnostářstvím a konkurencí, bezpečím a svobodou, krátkodobým a dlouhodobým prospěchem, sebezapřením a poživačností. Důležitá je také důvěra, někdy je úžasné užívat si přítomného okamžiku, ovšem zodpovědnost vzhledem k budoucnosti vám déle vydrží.“ (Str. 178)
Následují kapitoly shrnující:
„Pomalý čas může být k uzoufání nudný, ovšem přebytek rychlého času může vést k tomu, že člověka zabije stres nebo ztratí schopnost zpomalit. Některé věci se totiž dají dělat výhradně pomalu, například být ženatý nebo vdaná, zasadit strom nebo číst dobrý román.“ (Str. 111)
Stejně jako Eriksenova předchozí kniha (ke které se mimochodem v souvislosti se štěstím také vrací, viz. předchozí citace), i tato se velmi dobře čte; úvahy jsou srozumitelné a plné barvitých příkladů. Pokud jste nikdy předtím nic o štěstí nečetli, poslouží jako vynikající úvod. Pokud se ovšem o téma zajímáte delší dobu, mnoho nového se nedozvíte.
nakladatelství Doplněk, Brno 2010, ISBN 978-80-7239-244-5, cena 249 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.