Wuwejův zápisník

Osobní informační wiki - WikidPad

24.07.2010 23:59, Wu | počítače | komentáře -

GTD doporučuje informace udržovat v jednotném systému, například v abecedně řazené papírové kartotéce. To pro mě moc smysl nemá, velká část uchovávaných informací je elektronické povahy a spousta dalších se do počítače dá zapsat. Dlouho jsem používal KeyNote, ale začal jsem narážet na problémy se strukturou - vymýšlet a předělávat kategorie začalo zabírat zbytečně moc času.

Dnes je populární systém Wiki - prohlížíte stránky, propojené odkazem, a když narazíte na nějakou chybu nebo stránku chcete doplnit, snadno se přepnete do editačního módu. Ten používá speciální syntax v obyčejném textu - odkazy jsou v hranatých závorkách, nadpisy jsou označené znakem + atd. Stránka uchová historii a vy můžete dál brouzdat.

Ale že bych si sám pro sebe založil vlastní wiki mě nenapadlo. Až do chvíle, než jsem náhodou objevil WikidPad.

WikidPad

V něm jde všechno snadno, vyhledává bleskově, struktura se přebuduje přemístěním odkazů. Každou stránku lze označit atributy/klíčovými slovy a pak kliknutím do přehledu klíčových slov dostanete odkazy na všechny takové stránky automaticky. Dají se tím dělat třeba seznamy souvisejících oblastí. Kdybych si psal do wiki články na blog, mohl bych si připravené recenze označit „[kategorie:recenze]“ a pak v pohledu „kategorie“ vidět pod hodnotou „recenze“ seznam stránek, kterých se to týká). Dokonce se pro takovéto atributy dá určit barva, ikona a styl zobrazení, takže stránku ve stromové struktuře hned poznáte:

WikidPad - colors

Program nepoužívá žádnou databázi, pouze adresářovou strukturu se soubory v čitelné podobě, takže nemusíte nic instalovat, zálohujete nakopírováním jednoho adresáře a případné nekonzistence opravíte editací souboru. Ctrl + Shift + mezerník přepíná mezi editací a zobrazením pro čtení.

WikidPad - edit

Jen jedno varování - ten strom v levém sloupci NENÍ určen pro změnu struktury. Je to hierarchický pohled na to, co vytváříte odkazy uvnitř stránek. Ze začátku je lepší na něj zapomenout nebo ho úplně vypnout a pohybovat se jen pomocí odkazů ve stránce.

12345
1280008740000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online