Autor má ve zvyku v úvodu napsat o čem kniha pojednává a co je jejím cílem, a protože se mu ve srozumitelnosti a přesnosti shrnutí ani vzdáleně neblížím, bude nejlepší jej ocitovat:
„Knížka zachycuje některé nové poznatky o rodičovství a vývoji dětského mozku ve čtyřech vzájemně se prostupujících směrech:
první je hluboké zakořenění duševních funkcí našeho druhu v evoluční minulosti, sahající do hloubky desítek milionů let;
druhý je soubor objevů dokazujících, že děti ještě před narozením a počínaje prvními okamžiky po něm „vědí“, aniž by si to uvědomovaly a byly s to přímo sdělit, podstatně víc, než si donedávna uměl kdokoli představit;
třetí je soubor nových poznatků o vývoji niterného života vlivem zevního prostředí, zejména pak o vztahu nejmenších dětí a maminek, jemuž se říká vazba;
čtvrtý je skupina objevů dokazujících vzájemný vztah empatie, mentalizace a sebeuvědomování, kořenů lidství.
Smyslem neúplné mozaiky, již se kniha snaží vytvořit, je pokus ukázat, že vývojová minulost, vrozené „vědění“ nejmenších dětí a polidšťující vlivy prostředí tvoří nedílný celek. Jeho narušení děti poškozuje, stává se, že velmi těžce i nezvratně a na celý život.“ (Předmluva, str. 7)
Tentokrát se mi ale kniha nečetla ani zdaleka tak dobře jako Proč se Dostojevskij mýlil. Může za to souhra faktorů:
Samozřejmě to nic nemění na zajímavosti samotných informací, zaujalo mě obzvlášť:
Takže vizualizace, představování si nějaké činnosti, jí může skutečně napomáhat. Takový trénink nasucho (ostatně někteří špičkoví sportovci o podobném přístupu mluví).
Poslední kapitola se věnuje kritice zjednodušování rozdílů mezi muži a ženami na „lovci“ a „sběračky“, a mluví o dvou hlavních systémech, způsobech činnosti mozku, o systemizaci a empatizaci.
„Systemizace je nástroj umožňující chápání a předpovědi v neživém světě.
Empatizace je nástroj umožňující pochopení a předpovědi v lidském sociálním světě.
Systemizace i empatizace jsou tedy odlišné procesy, jejich podkladem je činnost vzájemně odlišných neuronálních sítí.
Systemizují i empatizují jak mužské, tak ženské mozky. Některé ženské mozky více empatizují než systemizují, některé mužské mozky více systemizují než empatizují. Jsou ženy a muži, u nichž je systemizace i empatizace v rovnováze. Jsou lidé, obvykle ženy, u nichž empatizace vysoce překračuje systemizaci. Existují lidé, obvykle muži, u nichž je tomu opačně. Jedna z vlivných teorií říká, že mozek vývojových autistů je krajní podoba systemizujícího mužského mozku.“ (Str. 209)
Recenze na stránkách nakladatelství.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.