Wuwejův zápisník

Kterak nVidia vylepšuje drivery k úplné nepoužitelnosti (TV-outu)

19.04.2009 10:42, Wu | počítače | komentáře -

Jak jsem tady psal, že mi cvrkal počítač, a v půlce laborování se přestal hlásit pevný disk... tak opravdu odešel. 14 dní od poslední zálohy. Asi to předtím bylo varování, které jsem nepochopil. Takže jsem znovu instaloval systém a mimo jiné i ovladače na grafickou kartu. Pochopitelně nejnovější verzi, u nVidie se před lety stávalo, že novější drivery byly výkonnější, takže proč se šidit o špetku výkonu dnes už archivní geForce 6600. Všechno v pořádku, ovládání intuitivní, zkrátka žádný problém. Až do chvíle, kdy jsem chtěl jako obvykle pustit DVD do televize přes TV-out (počítač je u nás mediální centrum, DVD rekordér koupím, až přestane fungovat klasické video).

Všechno jsem nastavil, zapnul klonování obrazovky (aby na televizi bylo totéž co na ploše počítače) a pustil film. A on byl i na televizi v okně, místo na celou obrazovku. To se také musí zapnout, ovladače na to mají volbu full screen video mirror: „When watchig video content... Also show it full-screen on my TV“. A tak ji hledám. Při třetím průchodu všemi dialogy jsem pochopil, že zmizela a obrátil jsem se na internet. Našel jsem několik diskuzí plných frustrovaných uživatelů, kteří si koupili grafickou kartu za těžké peníze a teď si na ní fullscreen video nepustí.

Malá odbočka - naprosto nechápu, jak by mohl být TV výstup použitý jinak, než popisuji. Používat televizi jako plnohodnotou plochu je nesmysl, při jejím rozlišení, na to prostě není určená. Mít ji jako druhou plochu jen pro pouštění videa by znamenalo tam přehrávač přetáhnout nebo spustit, a tedy točit hlavou po místnosti, protože televize vedle monitoru nebývá, pak ho teprve přepínat do fullscreenu. Mirroring funguje automaticky, jakmile na hlavní ploše pustím jakékoliv video jakýmkoliv přehrávačem, pošle se na televizi na celou obrazovku. Funguje to i u her...

Začal jsem tedy pomocí archivu ovladačů s pomalým downgradem. Byla to radost, protože každý krok znamená odinstalaci současných driverů, restart, instalaci nových, restart a ověření, jestli volba je k dispozici, nebo ne.

  • 182.50 (April 2, 2009) - není mirroring
  • 182.08 (March 3, 2009) - není mirroring
  • 181.22 (January 22, 2009) - není mirroring
  • 178.13 (September 25, 2008) - není mirroring
  • 175.16 (May 13, 2008) - TV out je nefunkční, obraz zrní. Ale mirroring má, už jsem blízko.
  • 169.21 (December 19, 2007) - konečně...

Takže tohle je ta pravá verze, z prosince 2007 - ForceWare Release 169.

P.S. informaci nVidie jsem našel nakonec. Škoda, mohl jsem si ušetřit práci a vzít rovnou ovladače 174.xx nebo nižší. Píšu záměrně "informaci", protože věta že „vlastnost bude dostupná pomocí jistých aplikací, které ji budou potřebovat“ vysvětlením rozhodně není.

12345
1240130520000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online