Wuwejův zápisník

Zapeklité cesty jednoho hudebního námětu aneb Odkud a kam teče Smetanova Vltava

09.03.2009 21:03, Wu | hudba | výběr z blogu | komentáře -

Smetanova Vltava. Nepochybuji o tom, že ji každý zná, ale pro připomenutí si poslechněte základní motiv (mp3 ukázka, začíná v 60. vteřině skladby). Nádherná hudba, jeden z nejpoužívanějších námětů, dnes ho například pouští České dráhy v Pendolinu při příjezdu do Prahy jako nenásilné upozornění cestujícím, že své draze zaplacené místo mají urychleně opustit. Jaké jsou jeho kořeny?

Zlí jazykové tvrdí, že Smetana transponoval dětskou píseň Kočka leze dírou do mollové tóniny. Je pravda, že jistá podobnost tam je, ale není to příliš pravděpodobné. Méně zlí jazykové zase hlásají, že si Smetana při svém pobytu ve Švédsku vypůjčil melodii z lidové písně Ack, Värmland du sköna (mp3 ukázka). Pokud ano (a prý to snad i přiznal v jednom z dopisů), hodně ji vylepšil.

Tím to ale nekončí. Poslechněte si kousek písně Hatikva (mp3 ukázka), hymny státu Izrael. Povědomé, že? Hudbu ke staršímu textu složil Samuel Cohen právě na základě Smetanovy Vltavy.

Poslední ukázka je z alba německé skupiny Sanctavia, která Vltavu oděla do mystického hávu. Slova písně Danare in Eternia (mp3 ukázka začíná ve 35. vteřině skladby) připomínají latinu, ale ať se snažím jak chci, nejsem schopen je ani zachytit, natož přeložit.

Znáte nějaké další použití vltavského motivu?

Aktualizace 23.4.2009: tip od latorante - remix Vltavy od Michala Buriana, prezentovaný poprvé na Sensation White 2008. A youtube mi hned nabídlo další odkaz, verzi Michaela Hejče.

Aktualizace 17.6.2009: Mumlinek doplňuje, že verze Michala Buriana je přepracování původnější skladby Michaela Hejče. A ta původnější pochází z Hejčova alba a zpracoval ji Viktor Dyk.

Aktualizace 29.9.2013: s překvapením jsem dnes v písni Karla Gotta zaslechl známou melodii, a opravdu, jde o Vltavu z roku 1971. Úprava je klasická, se slovy Jiřího Štaidla. A když jsem se díval na youtube, objevil jsem další verzi od Leony Machálkové (kdo napsal slova se mi najít nepovedlo).


Zdroje informací:

Zdroje ukázek:

12345
1236628980000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online