Wuwejův zápisník

Typografické absurdity

12.12.2008 17:26, Wu | praktické | knihy | komentáře -

Fascinuje mě, že u téměř každé typografické diskuze se objeví někdo, kdo se vytasí s trumfem v podobě spojovníku (místo pomlčky). Jako kdyby nebylo jedno, jak je ta čárka dlouhá, hlavně že tam je. Jestli pomlkává, spojuje nebo odečítá je stejně patrné z kontextu...

Nebo trojtečka. Jaký je rozdíl proti třem tečkám? Kromě formy žádný, význam zůstává. Proč puristi striktně dbají na tak podružných detailech?

Ještě tak české uvozovky dole a uvozovky nahoře, ale vzhledem k tomu, že články píšu v plain text editoru, nemám snadno dostupné ani ty (o spojovnících nemluvě), a učit se entity nebo alt-gr kombinace... ech.

Logicky si uvědomuji, že je to přesně tentýž druh pocitů, kteří mají mnozí jiní nad českým pravopisem. Který mi nevadí, který naopak hájím a prosazuji, neb kdo neumí pravopis, vypadá jako nevzdělanec neschopný naučit se vlastní řeč.

Takže krom tohoto článku u typografie mlčím - a vědomě její pravidla porušuji. Jak to vidíte vy? Připadají vám tahle pravidla také absurdní? Nebo je pečlivě dodržujete?

12345
1229099160000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online