Wuwejův zápisník

Člověk nemá smysl pro statistiku

16.09.2008 20:14, Wu | duše | komentáře -

A pro pravděpodobnost už vůbec ne - proto se víc bojí, že s ním spadne letadlo, než že se zabije v autě. Ačkoliv pravděpodobnosti se liší možná řádově.

Jenže můžeme mu to mít za zlé? Statistické vyjádření je nějaká prapodivná abstrakce, zatímco to, že když spadne letadlo, spadne až na zem, a my s ním, je holý fakt. Sice nepříliš četný, leč snadno představitelný. A zdaleka ne každá autonehoda je smrtelná. Určitě se to dá spočítat, jenže člověk nejspíš snáze operuje s představami, než s čísly.

Když tak nad tím uvažuji, co mi vlastně říká o aktuálně probíhajícím pokusu statisticky zjištěný fakt, že selže s pravděpodobností jedna ku deseti? V podstatě nic použitelného. Nevím, jestli dopadne tak nebo onak, dokonce se ani nedá z předchozích nebo následujících pokusů o tomhle jediném nic odvodit. Ano, až jich budu mít uděláno deset, nejspíš jeden z nich selhal. Ale mě zajímá tenhle!

Nedalo by se to zobecnit? Není jakékoliv vyjádření o jediném jevu za pomoci pravděpodobnosti jejím zneužitím?

P.S.: Jméno článku je parafráze na text Lidský mozek není připraven utkat se s pravděpodobností, tamtéž je také zajímavý text o objektivizaci subjektivní pravděpodobnosti. A nedávná mánie bloggerů (první, druhý, třetí), řešících nesmyslné pravděpodobnostní úlohy také trochu přispěla ke kacířskému zamyšlení.

12345
1221588840000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online