Wuwejův zápisník

Člověk nemá smysl pro statistiku

16.09.2008 20:14, Wu | duše | komentáře -

A pro pravděpodobnost už vůbec ne - proto se víc bojí, že s ním spadne letadlo, než že se zabije v autě. Ačkoliv pravděpodobnosti se liší možná řádově.

Jenže můžeme mu to mít za zlé? Statistické vyjádření je nějaká prapodivná abstrakce, zatímco to, že když spadne letadlo, spadne až na zem, a my s ním, je holý fakt. Sice nepříliš četný, leč snadno představitelný. A zdaleka ne každá autonehoda je smrtelná. Určitě se to dá spočítat, jenže člověk nejspíš snáze operuje s představami, než s čísly.

Když tak nad tím uvažuji, co mi vlastně říká o aktuálně probíhajícím pokusu statisticky zjištěný fakt, že selže s pravděpodobností jedna ku deseti? V podstatě nic použitelného. Nevím, jestli dopadne tak nebo onak, dokonce se ani nedá z předchozích nebo následujících pokusů o tomhle jediném nic odvodit. Ano, až jich budu mít uděláno deset, nejspíš jeden z nich selhal. Ale mě zajímá tenhle!

Nedalo by se to zobecnit? Není jakékoliv vyjádření o jediném jevu za pomoci pravděpodobnosti jejím zneužitím?

P.S.: Jméno článku je parafráze na text Lidský mozek není připraven utkat se s pravděpodobností, tamtéž je také zajímavý text o objektivizaci subjektivní pravděpodobnosti. A nedávná mánie bloggerů (první, druhý, třetí), řešících nesmyslné pravděpodobnostní úlohy také trochu přispěla ke kacířskému zamyšlení.

12345
1221588840000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online