Wuwejův zápisník

Voltaire: Candide a jiné povídky

24.06.2008 20:11, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Voltaire: Candide a jiné povídkyVoltaire mě kdysi zaujal svým Filozofickým slovníkem. Břitký jazyk, kterým tepal do všeho a zejména do církve, a pověsti, které tuto kacířskou knihu obcházely (byla pálena na hranicích) z ní dělají opravdu zajímavé čtení. Proto jsem v antikvariátu nad dalším Voltairem ani nezaváhal.

Candide a jiné povídky jsou krátká vyprávění (tedy ty povídky, Candide je spíše novela) na filozofická témata. Jazyk je stručný a jednoduchý, kdybych nevěděl, že v bajkách mají vystupovat zvířata, řekl bych - bajky. Bajky barda Beedleho [mrk].

Krátká ukázka - Citofilius utěšuje krásnou paní, že nemá být nešťastná ze ztráty milovaného, neboť mnohé královny a vládkyně měly mnohem horší osud. Když pak Citofilius přijde o své dítě, paní nechá vypracovat dlouhý seznam králů, kteří měli stejný nebo horší osud, a pošle mu jej. Citofilius si ho prostuduje, uzná, že by neměl být smutný, jeho hoře to ale ani v nejmenším nezmenší. Po pár měsících se oba potkají a co to? Úsměv na tváři - a spolu velebí Čas - skutečného utěšitele.

Dobré je také povídaní o Babukovi, kterého Bůh pověřil zjištěním, jestli má Persepolis srovnat se zemí. Babuk městem prochází a nachází neustále něco pro i proti a nakonec zjistí, že vše v lidském společenství je namícháno z věcí dobrých i špatných...

Candide (ve francouzštině něco jako "Prosťáček") je vyprávění na pomezí světocestopisu, brakové literatury a filozofií inspirovaného hloubání. Rozhodně to není nijak náročné čtení. Neustálé zvraty, objevování se lidí, kteří již byli mrtví a pak se ukázalo, že se z toho vykřesali... Zpočátku mi připomínal Candide Komenského Labyrint světa, takže jsem uvažoval, jestli ho Voltaire mohl znát (určitě mohl), o něco později, kdy se Candide dostane do Eldoráda, utopického světa, jsem zase uvažoval o Swiftovi a Gulliverových cestách (také mohl - Candide 1759, Gulliverovy cesty francouzsky 1727).

Není to vůbec špatné čtení, přestože z některých povídek čiší, že byly uměle vystavěné kolem mravního nebo filozofického poučení. Co Internet? Popisy děje Candida, recenze a ukázky jsou pěkně shromážděné v Literárním doupěti, pár slov o ostatních povídkách v Čtenářském deníku Lukáše Rypla.

12345
1214331060000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online