Wuwejův zápisník

Důvody pro tetování

26.11.2006 23:19, Wu | sociologie | výzkumy | komentáře -

Petra Timurová mě svým článkem Lidské plátno rozhoupala k dalšímu hledání informací týkajících se motivace k sebeotetování. V komentáři tam ocitovala článek z Grano Salis: „Profesor Norman Goldstein z Honolulu, vynikající dermatolog, který se věnuje podrobnému studiu tetování, prohlásil, že většina lidí, kteří se nechají tetovat, trpí psychickými problémy. Výskyt tetovanosti je častější, čím je člověk duševně labilnější. Vyskytne-li se u jedince na jeho těle tato “ozdoba” na třech místech, lze předpokládat u něho psychopatické sklony, patnáct obrázků již signalizuje duševní poruchu.

Jat podezřením z demagogie (na tomto území je třeba být ostražitý), začal jsem hledat nějakou studii nebo rozhovor s profesorem Goldsteinem, abych se přesvědčil, že to skutečně řekl. Nic moc jsem nenašel, jen jeho studie o citlivosti na pigmenty v tetovacích barvivech, takže tvrzení o jeho tvrzení potvrzené nemám.

Snad jen tohle: „If we accept classic social psychological interpretations of tattooing offered by Gittleson et al. (1969), Goldstein (1979), Lombroso-Ferrero (1972), Measey (1972) and Pollak and McKenna (1945), tattooing predicts more serious deviance“ (Tattooing and civilizing processes: body modification as self-control), kde je Goldstein zařazen mezi klasické interpretace tvrdící, že tetování předpovídá závažnější odchylky. Což není tak úplně totéž jako zmíněný citát. Mimochodem tento článek vypadá velmi fundovaně, ovšem online je z něj jen část, zbytek za $4.95.

Zato jsem narazil na jinou studii, která pěkně doplňuje můj minulý článek Ztetované tety - pokouší se identifikovat důvody pro tetování, vědomí zdravotních rizik a vazbu výskytu tetování na rasu, pohlaví a věk (abstrakt, plný text /pdf/).

large percentage of those tattooed reported that they were motivated to receive tattoos because of individual expression (40%) and art (23%). Other reasons reported included group membership, mystical/religious experience, celebration, perception of sexiness, friends have it, symbol of commitment to romantic relationship, control, beauty, and fashion statement.

Volně přeloženo - velká část tetovaných odpovídala, že je k tetování vedla snaha o vyjádření individuality (40%) a umění (23%). Další důvody byly příslušnost ke skupině, mystický nebo náboženský zážitek, oslava (?), pocit větší smyslnosti, "mají jej přátelé", symbol oddanosti v milostném vztahu, vyjádření krásy, kontroly, módy.

12345
1164579540000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online