Wuwejův zápisník

Alessandro Baricco: City

06.11.2005 15:22, Wu | knihy | komentáře -

City Alessandro Baricco je velmi zajímavý autor, resp. jeho tvorba, už jsem tu psal o knize Oceán moře. Dnes se podívám na zoubek dílu nazvanému City. Název je v češtině ještě lepší než v originále, i když je stejný, protože vystihuje další rovinu příběhu (city a pocity). Jde o knížku, která skončila ve výprodejích, ačkoliv si to nezaslouží.

Celé vyprávění je geniální a ujeté. Geniálně ujeté. Malý kluk, Gould, který je génius, studuje na univerzitě, aby naplnil vizi Nobelovy ceny, a přitom se toulá se svými dvěma kamarády, němým Poomerangem a obrem Dieselem. Ovšemže imaginárními. A když je na záchodě, mluví jinými hlasy, vypráví boxerský příběh.

Jednou potká dívku Shatzy, která se stane jeho guvernantkou a je natolik přirozená, jako je on nepřirozený. A přitom dělá western, skvělý western, nápady namlouvá na kazety, aby o ně nepřišla.

Příznačné je, jak se oni sami zobrazují ve svých postavách, Shatzy bojuje hrdinně a nakonec padne jako pistolník, jako její přestárlý pistolník, a Gould opustí svou kariéru a dělá ... Zkrátka stejně jako jeho boxer odešel v půlce zápasu.

Tím vším se proplétají podivínští profesoři, se svými teoriemi a úvahami. Třeba vynikající esej o intelektuální poctivosti (str. 191). Nebo rozhovor Shatzy s obsluhou v rychlém občerstvení, to mě fakt pobavilo.

12345
1131286920000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online