Wuwejův zápisník

Umberto Eco: Foucaultovo kyvadlo

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2023-09-22 21:52:57
To je pravda, ta Brazílie opravdu hodně vybočuje, je to taková exkurze do jiného pojetí mysterií, a ke zbytku nesedí.
Neumím se rozhodnout, jestli mě štvala víc Amparo nebo Lorenza. Ta mi spíš než hysterická přišla jako sebestředně manipulativní, ostatní pro ni byli jen hračky... ale tedy díky za pohled na ně jako dílčí aspekty! To opravdu sedí. Amparo se odmítala poddat, skrytý svět ji děsil. Lorenza se do něj nezodpovědně vrhala. A Lia ho rozbíjela rozumem.
A taky by to mohly být vývojové etapy.

(Jorubska modlitba parádní, díky!)
tengu53
2023-09-21 09:58:31
Když jsem tu knihu před lety četl poprvé, ta "brazilská" část mi připadala nejvíc zvláštní, překvapivá a možná v knize až nadbytečná. Teď se ale k tomu nějakou zvláštní oklikou vracím přes cvičení capoeiry a vaše aktualizace blogového článku je jednou z příjemných synchronicit na toto téma, které se mi teď stávají. Asi tu knihu zase po čase otevřu. A díky a to doplnění o ženách. Amparo mi vždy přišla protivná, Lorenza hysterická a Lia chytrá, ale příliš submisivní, teď po čase mi všechny připadají jako dílčí aspekty nějakého většího celku. No asi tu knihu fakt zase otevřu.

Mmch tady je pěkná moderní verze jorubské modlitby k jednomu z Orišů, tedy něco, co tam mohl Casaubon možná tehdy slyšet: https://www.youtube.com/watch?v=8FgX6WTroAI
Wu
2023-09-18 22:28:06
Hm, ten jsem ještě nečetl. Možná někdy... nebo spíš ne, po Tvojí poznámce :-D
lojzo
2023-09-17 18:05:35
Wu
2006-09-19 20:46:36
Zdravím,
o čem to je se popisuje těžko. Nejvíc asi o velké fikci historického spiknutí, která jejím autorům tak trochu přerostla přes hlavu. Je tam dost ironie k pošetilým blouznivcům, působivý je třeba popis tajemných číselných souvislostí na rozměrech tuším zmrzlinového stánku (na způsob rozkódování rozměrů pyramid).

Jestli je tam skutečné poznání cíleně zakódováno... nevím. Myslím že tam bude, a že tam také spousta věcí zazní nezakrytě, takových, které by jinde byly považovány za esoterické vědění. Obrovská erudice autora je cítit z každé stránky.

Ale pro zájemce o esoteriku, zednářství a spřízněné záležitosti je to myslím povinná četba, doporučuji. Popisy nejrůznějších teorií, obřadů (macumba, umbanda, kde se o tom člověk dozví?), skutečných i fiktivních spolků, souvislosti...
Umberto Eco
2006-09-19 18:39:19