To jste tomu dal, Mistre Wu, to je zas temat!
Co je to roman?
Osobne ho chapu jako "ucelene vypraveni o osudu" a muze byt proveden na ruzne zpusoby.
Casove useky zde nejsou omezeny, nekomu staci jeden den (Joyceho Odysseus), druhemu nestaci cele generace (rusti autori).
Maglajz udelala moderni media- roman v obrazech se pak nazyva fotoreportazi.
Forma take neni jednotna- Evzen Onegin je psan ve versich.
-
Dnes je vse uchopovano kaleidoskopicky, takze proc by nemohl byt roman psan na elektronickem mediu a proc by ilustrace (fotografie) nemohly byt rovnocenne textu?
"Ucebnicovy text" zde neni podminkou- rozklad jazyka trva jiz sto let od casu dadaistu.
Dle meho jde predevsim o to, jak k "romanu" pristupuje ctenar.
Proto si myslim, ze instagramove ucty funkci romanu splnuji- obvykle jde o ucelena vypraveni o zazitcich (osudech).
Z hlediska literarni vedy tahle myslenka samozrejme neobstoji, ale kdo vi, kam se veda posune?
Pokud existuje a je oficialne uznan reportazni, anebo dokonce graficky roman, proc by nemohl byt instagramovy?
Jen kratce z wiki:
"Román je rozsáhlý epický (vyprávěcí) literární žánr, řazený mezi fikci a ve své moderní podobě téměř vždy prozaický, jen málokdy veršovaný.[1] Jedná se o velmi mnohotvárný, vnitřně rozporný a neobyčejně proměnlivý žánr s otevřenou strukturou.[2] Román může mít téměř jakékoliv téma a používat různorodé literární postupy, badatelé proto často tvrdí, že není možné určit žádný typicky románový rys nebo podat stálou a vyčerpávající definici tohoto žánru".
-
Druhou veci je epidemie a lyzovani.
Nejde jen o ty Alpy a ev. stornopoplatky, ale i mnohakilometrove fronty v Bedrichove, ve Vrchlabi a podobne, kdy lide vyjizdeli na vikend proto, ze zadny nocleh nemeli.
Podle meho v tom politika neni, ta se objevi az v konfrontaci se zakazem.
A diky zakazu pak vidite, ze lide
musi a to snad i kdyby nechteli :o)
Ja v tom proste "Dobrodruzstvi v zemi nikoho" vidim, nemohu si pomoci.
Kdysi (konec gymplu?) jsem si dal s kamaradem "machovsky pochod" od byvaleho kruparstvi na Karlaku do Benatek n J. (tam jsme to vzdali) a presne si pamatuji, ze nejsilnejsim zazitkem z cele cety bylo
rozechvele ocekavani, trvajici az do konce cesty (!). Odchod dle Machova deniku ve 3 rano...bohuzel prespani na Bezdezu se nekonalo.
-
Co se Hoskovy interpretace foglarismu coby nabozenstvi tyce, pak zde souhlasim. Knihu jsem necetl a proto svevolne vyraz nabozenstvi zuzim na gnozeologickou sektu, jejiz prislusnici dojdou vykoupeni skrze poznani ducha prirody (caste tema totemu u Foglara).
Tuhle teorii podporuje i doba, z niz se foglarismus zrodil, tezka a borici stare ideove systemy- zde neni divu, ze existoval hlad po "prirodnim bozstvu".
Tohle se lehce tahne uz od dob Divokeho zapadu, kdy dobrodruzi unikali z korupci zdecimovanych, zaspinenych industrializujicich se severoamerickych metropoli -> krok k ceskemu trampingu uz neni dak velky. Spina industrialni periferie a cistota prirodniho zazitku se pekne doplnuje- viz treba Geza Vcelicka:
https://www.trampsky-magazin.cz/blog/kdo-byl-geza-vcelicka-642.html
Pamatujete jeste na davne polistopadove doby, kdy ekonomicti technokrate davali za vzor funkcni spolecnosti a volneho trhu prave obdobi Divokeho zapadu?
To take nebylo uplne standardni- dospeli vzdelani lide z elitnich kruhu postindustrialni spolecnosti se ideove obraceli k ere dobyvani Velkych plani...v tomhle postoji je take mnoho bizarniho a, dle meho, vychazejiciho z trampsko-foglarovske romantiky.
~