Tribun: ano, četl. Třeba to co se odehrávalo mezi tátou a synem v Saroyanově povídce Lovec bažantů (
http://blog.wuwej.net/2006/12/07/william-saroyan-zlodej-listi.html). Ale takových příkladů by se určitě našlo více, teď si letmo vzpomínám na rozdíl mezi Lesem mytág (
http://blog.wuwej.net/2006/08/04/robert-holdstock-les-mytag.html) a Lavondyss (
http://blog.wuwej.net/2007/02/28/robert-holdstock-lavondyss.html). Ač od stejného autora a o stejném lese, přesto se liší. První bych označil za spíše mužský (mužské archetypy, hrdinové), druhý za spíše ženský (intuice, rituály).
Zdůrazňuju to proto, že popisovaný způsob vnímání světa, sebereflexe, důraz na určité detaily a pocity, odpovídá spíše ženskému myšlení, protože většina mužů takto uvažovat nebude a když se bude dívat na stejnou věc, uvidí něco jiného, resp. bude vnímat něco jiného.
Muži a ženy se prostě liší, a odlišnost se dá najít i v knihách. Dá se v nich zdůraznit, dá se v nich i skrýt, odstranit. Hodnocení na škále "kvalitní - nekvalitní" s tím nemá nic společného.
Svou ukázku jsi správně nazval příběhem hovadským (základní principy takového světonázoru rozpracoval J.Hausmann
http://blog.wuwej.net/2005/02/15/josef-hausmann-zaklady-muzskeho-sovinismu.html). Ale to se nedá brát vážně [úsměv]. Proč se ženy snaží neustále vyčleňovat? Kolik takových vyčleňujících se znáš? Já žádnou.
A autorka knihy se o to také nesnaží.
~