Jiří Charvát kdysi (v roce 2017) absolvoval sezení s nejsilnějším přirodním psychedelikem 5-MeO-DMT, extraktem z kožního sekretu ropuchy coloradské. To, co zažil, byl obrovský otřes a zpracovat ho trvalo dlouho.
Noční návaly trvaly čtrnáct dnů.
Už spím dobře. Zato mám jiný problém. Práce nedává smysl.
Sedím v openspacu korporátu. Kolem cvrkot lidí. Řeší relamní bannery, textace, vizuály, mikrosajty, call to action. A já uprostřed toho všeho vnímám dech a to, jaký je zázrak, že tu vůbec jsme. Ale ostatní nevypadají, že by se tím nějak zvlášť opájeli. Hypnotizovaně hledí do obrazovek před sebou, klovou do klávesnic, telefonují. Do Outlooku prší jeden mail za druhým. Prší rychleji, než je stíhám vyřizovat. A nikdy jim nebude konec. Budou pršet ještě dlouho potom, co už tu Charvát nebude. Slyším tlukot srdce. Buch buch. A já nevím, kolik buch buch jsem dostal do vínku. Nevím, které buch buch bude to poslední. Zaklapnu notebook a jdu dát výpověď. (Str. 38)
Krátce na to začal být posedlý vědomím, myslí a subjektivní zkušeností, hledal jaký je vztah mezi realitou a tripem, co je skutečnější? Jaká je realita? Je vůbec realita? A je já? Začal pátrat, hledat, teoreticky i prakticky. Číst knihy neurovědců o mozku, meditovat, sledovat duchovní tradice… a pomalu začal skládat nový obraz. Nápadně podobný probuzení nebo osvícení. A kniha je pokus, jak to vše zprostředkovat, alespoň nastínit.
Chci vám předložit úvod do Probuzení, který funguje v běžném stavu vědomí. Který nestaví svá tvrzení na vhledech nazřených při intoxikaci mozku, ale na poznatcích neurovědců, fungování živých systémů, fyzikálních zákonech a empiricky ověřitelném pozorování vlastní zkušenosti.
Tahle kniha chce být maximálně srozumitelnou konceptuální červenou pilulkou pro skeptiky.
Přestože na podobné téma byly napsány stovky knih, scházela mi taková, která jde přímo na komoru a nemluví v jinotajích.
Chtěl bych mít to štěstí, že na ni ve svých dvaceti narazím v knihovně a můžu si ji přečíst.
Ale mám ještě větší štěstí. Můžu ji napsat.
Tohle není kniha o změněných stavech vědomí. Je to kniha o jasném vidění, jak se věci mají. A o tom, jak to spatřit taky.
Nebojte se, že něco pokazíte a nepovede se vám to. Vy nic pokazit nemůžete, protože nic neděláte. Tahle kniha zařídí, co má, úplně sama. Tím, že se ocitne ve vašem vědomí a nadělá tam paseku.
(Str. 44)
Podtitul zní Probuzení pro skeptiky
. A po první části, ve které popisuje svou zkušenost, následuje postupné vysvětlování interpretací vědomí, řada informací o experimentech s rozpůleným mozkem, které naznačují, že není jedno já:
Gazzaniga, který strávil zkoumáním podobných split-brain kousků celý svůj dospělý život, z toho všeho usuzuje, že naše mysl je tvořena konstelací polo-nezávislých agentů, kteří zpracovávají obrovské množství informací a zastávají obrovské množství aktivit mimo naší vědomou pozornost. A na konci finální systém – který se zdá být v levé hemisféře – vytvoří ze všech těchto informací teorii, jejímž účelem je spojit všechny tyto jednotlivé elementy do sourodého příběhu, sourodého vysvětlení. A tahle teorie se stává naší konkrétní teorií sebe a světa.
Což je pěkný závěr, ale ještě lepší je brát ho s rezervou. Nepřišel s ním ostatně nikdo méně prolhaný než Gazzanigova levá hemisféra. (Str. 85)
V další části nás vede jednotlivými pohledy na já – je to paprsek pozornosti? Tělo? Myšlenka? Činy, rozhodnutí? Vzpomínky? A jedno za druhým rozbíjí. Postupně čtenáře dovádí k tomu, že … neexistujeme. Že není hranice mezi světem a námi, že se všechno děje spontánně
Nejste zápolící postavička uprostřed. Žádná taková postavička není. Není dokonce ani žádné uprostřed. Však se po tomhle uprostřed zkuste podívat. Zkušenost nemá žádný střed. Nejste umístěni v bodě. Jste celé tohle doširoka rozlehlé živoucí pole, ve kterém se další věc prostě sama objeví.
Není žádné kde, kde přebýváte. A proto není ani žádné odkud si něco počít. Není odkud se dívat. Odkud dávat pozor. Odkud si něčeho všimnout nebo to přehlédnout. Odkud konat.
To další se prostě samo objeví. Právě s takovou zřetelností, silou a účinkem, s jakou se to objevilo.
Zní to tak prostě, že nás to pobuřuje. Že něco hluboko v nás divoce protestuje. Ale něco ještě hloub, ještě pod tímhle protestem ví, že to tak je.
Mysl je prostě jen dalším ze zcela neosobních fenoménů celého tohohle taktéž neosobního dění. Stejně jako gravitace, jako čas, jako slabá a silná jaderná síla. A stejně jako ony je naprosto vetkaná do tapisérie reality jako jedna z jejích funkcí. (Str. 208)
To, co považujeme za sebe, nejsme my.
Kniha je vlastně racionální průvodce k nedualitě. A protože Jiří Charvát je také standup komik, textař a básník, je to průvodce velmi čtivý, protkaný humorem. Výborná knížka pro moderní duchovno, podobně jako Spiritualita bez náboženství (ostatně Sama Harrise autor často zmiňuje).
Jenže! Zkušenost je nepřenosná, to co pocítil, když vykouřil žábu, prostě předat nejde. Můžeme se pokoušet racionálně si to vysvětlovat, ale to je asi tak všechno, co můžeme udělat.
Tak jako jedny neuronální okrsky zajišťují zrak, další rovnováhu a jiné šéfují žlázám s vnitřní sekrecí, tohle souostroví neuronů zkrátka oživuje tohohle roztěkaného Dje, který si ustavičně vytváří a upravuje model světa podle toho, co dopadlo do smyslů, vyhodnocuje to a pak své „laskavé" vhledy a postřehy, obavy a touhy vyhazuje zpátky do pozornosti.
A ve skutečnosti to není jeden DJ, přestože to tak může vypadat. Ale celá populace DJů. Mnoho často protichůdných hlásků, které se ozývají podle toho, kde to v mozku zrovna pálí. (Str. 179)
Argumentace je přesvědčivá, ano, rozum je možné dovést k připouštění, že to tak asi je – ale subjektu (já) mě to nezbaví. Bez praxe to zkrátka nepůjde.
(Ale pokud na to máte, můžete se zkusit nechat dovést k neexistenci přímo autorem – pořádá víkendové workshopy.)
Odkazy:
CHARVÁT, Jiří. Jak se stát nikým. Praha: Novela Bohemica, 2024. ISBN 978-80-88322-50-4.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.