Wuwejův zápisník

Cal Newport: Digitální minimalismus

15.04.2025 23:49, Wu | knihy | produktivita | komentáře -

obálka knihy Digitální minimalismusDigitální technologie, jejich všudypřítomnost i hraní na evolucí podmíněné „slabiny“ lidské psychiky, si své uživatele nenápadně zotročují. Připravují je o čas, energii, pozornost. Nemalou měrou k tomu přispívá i fakt, že míchají škodlivé záležitosti s užitečnými. Možnost se kdykoliv dovolat, být v kontaktu, mít všudypřítomný a vševědoucí internet, chytré telefony jako kapesní počítače, to jsou všechno fantastické výhody. Sjíždění algoritmicky připravených timeline, krátkých videí, nutkavé hraní dopaminových hříček, neustálá dostupnost na pracovních mailech, whatsappu, odtrhávání od skutečných kontaktů atd. už ale nejsou ani fantastické, ani výhody.

Cal Newport si povšiml stížností a vyčerpání v rozhovorech se čtenáři své předchozí knihy (Hluboká práce), následně tématu věnoval hlubší výzkum, včetně způsobů, jakým se to lidé snaží řešit

Nejčastější reakcí na uvedené komplikace bývají různé malé hacky a fígle. Když budete dodržovat digitální šabat, nebudete mít telefon v noci u postele, vypnete si notifikace a rozhodnete se s novými technologiemi zacházet uvědoměleji, údajně se vám podaří udržet si všechny jejich atraktivní výhody a jejich nepříznivé vlivy minimalizovat. Chápu, proč je tento uměřený přístup přitažlivý. Nenutí vás totiž k žádným zásadním krokům. Nemusíte se z ničeho odhlašovat, nepřijdete o žádné výhody, nikoho nenaštvete ani vám nehrozí žádné výrazné nepohodlí.

Jenže těm, kdo už si takové drobné úpravy vyzkoušeli, je čím dál jasnější, že ke zkrocení schopnosti nových technologií narušovat náš kognitivní prostor nestačí silná vůle, fígle ani vágní rozhodnutí. Návykovost jejich designu a kulturní tlak podporující jejich používání působí příliš silnou protiváhou, než aby si s nimi poradil nějaký jednorázový návod.

Místo toho vytvořil kompletní koncepci – co používat, jak používat, jak metodu zavést. Nazval ji digitální minimalismus. První krok je „digitální úklid“, třicetidenní období, kdy se adept vzdá všech volitelných online aktivit. Je to dlouhé, ale nutné na překonání návyků a obnovení činností normálního světa.

Po uplynutí třiceti dnů se pak vrátíte k malému počtu pečlivě vybraných internetových aktivit, o nichž jste přesvědčeni, že právě to nejcennější ve vašem životě výrazně podpoří. A potom se budete snažit učinit z těchto záměrných aktivit jádro vašeho online života, přičemž ostatní rozptylující podněty, které vám dříve kradly pozornost a rozkouskovávaly váš čas, hodíte za hlavu. Digitální úklid funguje jako léčba šokem: začnete jako utahaný maximalista, po absolvování procesu z vás bude svěží záměrný minimalista.

Druhá část knihy podrobně rozebírá témata pro návrat k realitě a pro udržitelný životní styl. Význam samoty, volnočasové aktivity (jiné než online), posílení skutečných vztahů apod. Včetě konkrétních postupů pro zavedení do praxe.


Protože jsem četl Digitální minimalismus paralelně s Hodgkinsonovým Líným rodičem, který v podstatě hlásá dost podobné věci, nemohl jsem se ubránit srovnávání. Newport pochopitelně vítězí – kniha se výborně čte, je kompletně ozdrojovaná, vystupuje pokorněji a přestože nepřináší nic úplně převratného (digitálních detoxů už to pár bylo, o minimalismu nemluvě), je to ucelené pojetí s precizním návodem.

Jako kompilátor je Newport prostě skvělý, psal jsem to u první knihy, píšu to i tady a počítám, že to budu psát i u Pomalé produktivity…

Odkazy:

NEWPORT, Cal. Digitální minimalismus. Brno: Jan Melvil Publishing, 2019. ISBN 978-80-7555-089-7.

12345
1744753740000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Vyhledávání

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online