Wuwejův zápisník

Cal Newport: Hluboká práce

01.08.2017 23:22, Wu | knihy | produktivita | výběr z knih | komentáře -

obálka Hluboká práceTa myšlenka, že se zdokonalíte, pokud budete hluboce pracovat a nenecháte vyrušovat mělkými aktivitami, nemá chybu. Chybu má ale kniha, když taktně mlčí o tom, že to je podmínka nutná, nikoliv dostačující. Abyste mohli vyniknout, také na to musíte mít schopnosti. Hluboká práce je způsob, jak se dostat na hranici svých možností, ne všech možností, a tak jsou příklady o extrémně úspěšných lidech, kteří pracují hluboce, poněkud zavádějící.

Je to ale asi jediná chyba, jinak je kniha vynikající. V úvodu teoreticky rozebírá, proč je soustředěná práce přínosná, jak působí na výkon i na pocity štěstí, dává ji do spojitosti se stavem flow, nalézáním posvátnosti a dalšími koncepty, ukazuje, proč je ve firmách přehlížená:

Hluboká práce by měla být v dnešním firemním prostředí prioritou. Ale není. Výše jsem shrnul různá vysvětlení tohoto paradoxu.
Patří k nim skutečnost, že hluboká práce je těžká, zatímco mělká práce je snazší, že při nedostatku jasných zadání pro danou pracovní pozici se viditelná zaneprázdněnost provázející mělkou práci stává sebezáchovou, a že naše kultura si vypěstovala přesvědčení, že pokud chování souvisí s 'internetem', je dobré – bez ohledu na jeho vliv na naši schopnost vytvářet hodnotné věci. Všechny tyto trendy stojí na tom, že přímo změřit hodnotu hloubky a cenu jejího ignorování je obtížné.
“(Str. 62)

Pak už se pouští do konkrétních rad a strategií. Dozvíme se, jak pracovat hluboce a jaké existují strategie pro zařazování hluboké práce do svého režimu. Vyhovovalo by vám odříznout se jako mnich od všeho co jde, a pokud možno natrvalo („mnišská filozofie“)? Nebo fungovat ve dvou režimech a střídat vícedenní úseky hluboké práce v izolaci s úseky plnými síťování („dvourežimová filozofie“)? Či snad v pravidelném rytmu dávat denně hluboké práci několik hodin v určitý čas a ve zbytku dělat mělké činnosti („rytmická filozofie plánování“)? A nebo dokonce využít jakýkoliv volný čas a nahodit se do hlubokého režimu („novinářská filozofie“)?

Připomeneme si důležitost odpočinku od soustředění, tedy nudění se, samozřejmě je třeba důkladně prořezat sociální média a i celkově redukovat mělkost a mělké činnosti. Tady mi utkvěly rady kolem mailů – filtr na snížení počtu, procesně orientované odpovědi a nebo, poněkud brutální, jejich prostá ignorace. Rad je spousta a vycházejí z autorovy zkušenosti.

Zvlášť tázací e-maily, jako jsou ty uvedené výše, vyvolávají okamžité nutkání sesmolit nejrychlejší možnou odpověď a zprávy ve schránce se tak – dočasně – zbavit. Rychlá odpověď vám krátkodobě poskytne úlevu, protože jste zodpovědnost, kterou zpráva představovala, odpinkli z vaší strany hřiště zpět k odesilateli. Pocit úlevy ale nemá dlouhého trvání, protože odpovědnost se vám bude znovu a znovu vracet a neustále ukusovat z vašeho času a pozornosti. Podle mě je tedy správnou strategií, jak s takovým e-mailem naložit, na okamžik se, než odpovíte, zastavit a věnovat chvíli zodpovězení následující klíčové otázky: Jaký projekt zpráva představuje a jakým nejeefektivnějším (co do počtu napsaných zpráv) procesem ho můžu dotáhnout do úspěšného konce?“ (Str. 200)

Samotné téma není nic extra objevného, problém rozptylování je v literatuře o produktivitě (a prokrastinaci) dobře znám a zařazování ničím nerušených úseků pro soustředěnou práci najdete téměř v každé. Přínosné je ale jeho rozpracování, jak teoretické (zejména kombinace různých úhlů pohledu, objevů a vědeckých studií), tak praktické, takže knihu lze jen doporučit. Začátečníci se dozví o efektivitě všechno, pokročilí si to příjemně a čtivě zopakují.

Recenze Michala Kašpárka, stránka knihy na ČBDB.

nakladatelství Jan Melvil Publishing, Brno 2016, ISBN 978-80-7555-008-8, cena 299 Kč

12345
1501622520000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online